Zatrudnienie przez agencję rekrutacyjną
Firmy rekrutacyjne to nic innego jak wykorzystanie przez danego pracodawcę poszczególnej agencji, która ma za zadanie przeprowadzić proces rekrutacyjny nowych pracowników do wybranej firmy. W takich przypadkach proces rekrutacyjny nie jest rozmową bezpośrednio z przyszłym przełożonym a jedynie z ludźmi, którzy zostali wybrani przez pracodawcę do poprowadzenia takiej rozmowy.
Tego typu procesy rekrutacyjne są normą w średnich i dużych firmach. Tak naprawdę to podobne zasady możemy spotkać wszędzie, dlatego nie ma tu jakiegoś schematu. Z agencji rekrutacyjnych, może dzisiaj korzystać każdy przedsiębiorca. Tego typu działania prawie zawsze są prowadzone przez zewnętrzną firmę, która w żaden zależy sposób, nie jest związana z firmą pracodawcy. Zdarzają się też rekrutacje przez wewnętrzne powiązane firmy, ale jest to absolutna rzadkość. Najłatwiej tego typu rodzaj rekrutacji poznać po opisie danego ogłoszenia.
Jak złożyć aplikację do takiej agencji rekrutacyjnej?
Proces składania aplikacji jest z góry podany w szczegółach ogłoszenia. Agencje bardzo często posiadają określoną bazę klientów, dzięki czemu są one w stanie wykorzystać złożone wnioski do przeprowadzenia procesu rekrutacji, na wiele różnych stanowisk pracy. Oznacza to, że tego typu działania są bardzo zorganizowane.
Osoby starające się o taką pracę powinny złożyć CV na zasadzie odpowiedzi na takowe ogłoszenie rekrutacyjne bądź bez żadnego ogłoszenia tak, aby dane zostały zachowane w ramach przyszłych rekrutacji. Czasem warto poczekać i złożenie takiego życiorysu z wyprzedzeniem może okazać się skuteczną strategią, ponieważ nasze kwalifikacje i doświadczenie mogą się przydać w innej ofercie pracy na dane stanowisko, za kilka miesięcy. Nie zapomnijmy jednak aby w czasie takiego oczekiwania, dosłać zaktualizowane CV, ponieważ mamy większą szansę na zatrudnienie.
Co z listem motywacyjnym?
W przypadku listu motywacyjnego musimy być przyzwyczajeni do faktu, że jest on nieco inny niż w przypadku tradycyjnych aplikacji. W wielu przypadkach zgłoszenie wysyłamy do anonimowej firmy, ponieważ nie zawsze w ogłoszeniu pojawia się taka informacja. Co w takim przypadku powinniśmy zrobić?.
Nie powinniśmy się przejmować. Listy motywacyjne kierowane do agencji rekrutacyjnej, nie wymagają podawania, specyfiki danej firmy. Nasze oczekiwania i tak są z góry ustalone i nie ma znaczenia, gdzie aplikujemy, ponieważ staramy się skupić na naszym doświadczeniu, oraz kwalifikacjach, jakie posiadamy. To stanowi najważniejszą oś takiego listu motywacyjnego i to właśnie ta część może być naszą drogą do przyszłej kariery.
Niektórzy nie chcą pracować we wszystkich firmach, wtedy stosuje się adnotację, co ułatwia pracę agencji rekrutacyjnej i nie marnuje to naszego czasu, a jednocześnie niczego nie komplikuje. Agencja zazwyczaj i tak wybiera tylko kilka podań, które zostają rozpatrzone poprzez krótką rozmowę kwalifikacyjną. Tylko wybrane osoby idą dalej, a na końcu pozostaje spotkanie z pracodawcą i omówienie warunków przyszłej pracy.
Zakończenie rekrutacji
Jeśli nie zostaliśmy wybrani, ponieważ agencja lub pracodawca nie był zainteresowany naszą rozmową, nie oznacza to, że odnieśliśmy porażkę. Przecież nasze dane nie trafiają do kosza, jak to ma miejsce w tradycyjnych rozmowach kwalifikacyjnych z samym pracodawcą.
Papiery zostają w agencji rekrutacyjnej i mogą być w każdej chwili ponownie wykorzystane przez agencję, jeśli pojawi się nowa oferta pracy i będą wymagane potrzebne kwalifikacje. W ten sposób możemy znaleźć pracę w zupełnie innej firmie, co daje nam zawsze, szansę na zatrudnienie.