Wady i zalety ciąży po 35 roku życia w świetle badań prenatalnych

Decyzja o zajściu w ciążę w obiektywnie późnym wieku wiąże się z ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych płodu. Warto pamiętać o tym, planując urodzenie dziecka po trzydziestym piątym roku życia. Badania prenatalne ukazują bowiem, że wiek ten stanowi swego rodzaju granicę bezpieczeństwa ciąży oraz ogranicza pewność urodzenia zdrowego i w pełni sprawnego dziecka.

Zalety późnej ciąży z punktu widzenia kobiet

Kobiety odwlekające decyzję o posiadaniu potomstwa, motywują swoje postępowanie chęcią zapewnienia przyszłemu dziecku stabilizacji finansowej oraz komfortowych warunków materialnych. Z tego względu pragną w pierwszej kolejności uzyskać odpowiednią pozycję zawodową oraz status materialny, odpowiadający ich potrzebom i oczekiwaniom. Skupienie na finansowych aspektach staje się powodem odsuwania decyzji o ciąży, która w późniejszym wieku wydaje się bardziej korzystna.

Ponadto kobiety rodzące dzieci po trzydziestym piątym roku życia postulują zasadność tak zwanego dojrzałego macierzyństwa – czyli macierzyństwa w wieku zapewniającym dojrzałość fizyczną, psychiczną oraz emocjonalną kobiety.

Stabilizacja materialna ma zapewnić bezpieczeństwo dziecku, a dojrzałość wewnętrzna kobiety sprawić, że będzie ona matką świadomie i mądrze wychowującą dziecko – życiowa mądrość przychodzi bowiem z wiekiem, w efekcie przeżytych doświadczeń.

Abstrahując jednak od wymienionych powyżej atutów późnego macierzyństwa, warto zastanowić się nad biologicznymi aspektami planowania ciąży oraz czynnikami, które stają się decydujące w odniesieniu do zdrowego rozwoju płodu.

Ciąża po trzydziestym piątym roku życia – podstawy medyczne

Medycyna przedstawia stanowisko, zachęcające do wcześniejszego planowania ciąży i porodu w wieku poniżej trzydziestego roku życia. Źródłem podobnego podejścia staje się wiedza o fizycznych aspektach ciąży i porodu, które w odniesieniu do starszych kobiet mogą okazać się zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka.

Dolegliwości ciążowe, stanowiące nieodłączną domenę stanu błogosławionego to między innymi zaburzenia cukrzycowe, problemy z kręgosłupem oraz stawami. Wydaje się, że w przypadku kobiet po trzydziestym piątym roku życia przypadłości te staną się dużo bardziej uciążliwe i męczące, niekorzystnie wpływając na samopoczucie ciężarnej oraz jej kondycję fizyczną.

Ponadto późna ciąża wywołuje ryzyko wystąpienia wrodzonych wad genetycznych i rozwojowych u dziecka – między innymi zespół Downa posiada w podstawach etiologicznych zaawansowany wiek matki, który znacząco wpływa na podniesienie ryzyka pojawienia się wspomnianych wad płodu.

Badania prenatalne – obowiązkowe w dojrzałej ciąży

Genetyczne badania kontrolne stają się obowiązkowe dla kobiet ciężarnych po trzydziestym piątym roku życia. Wynika to ze wspomnianego powyżej wzrastającego wraz z wiekiem matki niebezpieczeństwa zaburzeń rozwoju płodu.

Wśród badań genetycznych wymienić można inwazyjne oraz nieinwazyjne metody sprawdzania ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Amniopunkcja zaliczana jest do metod, które posiadają margines ryzyka, ostrzegając o minimalnym zagrożeniu poronieniem, wywołanym badaniem. Metoda ta polega na analizie płynu owodniowego w celu określenia stopnia ryzyka urodzenia dziecka z wadami genetycznymi.

W pełni bezpieczne i określane jako nieinwazyjne metody badań genetycznych to między innymi USG genetyczne – wyjątkowo polecane kobietom w ciąży dojrzałej.

USG prenatalne wykonywane jest przy użyciu wysokiej jakości sprzętu, którego możliwości technologiczne zapewniają precyzyjną diagnostykę i rzetelną kontrolę stanu płodu. Podobne badania usg w Białymstoku warto przeprowadzić w Klinice Ginekologii i Położnictwa Arciszewscy. W każdym województwie znajduje się przychodnia ginekologiczna, która oferuje przeprowadzenie badań prenatalnych, refundowanych w odniesieniu do kobiet, które zdecydowały się na zajście w ciążę powyżej trzydziestego piątego roku życia.

Planując zajście w ciążę warto uwzględnić wszystkie aspekty dojrzałego macierzyństwa, w tym także kwestie biologiczne omawiane w powyższym artykule.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij