Te badania musisz zrobić na początku ciąży!

Te badania musisz zrobić na początku ciąży!

W pierwszych miesiącach ciąży dochodzi do kształtowania się najważniejszych narządów płodu, zatem każda kobieta powinna skontrolować stan swojego zdrowia. Od dobrej kondycji przyszłej mamy zależy bowiem prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego ciężarne zobowiązane są do regularnego wykonywania badań. Sprawdź, na jakie badania wskazuje kalendarz ciąży.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, każda kobieta w ciąży powinna być objęta opieką medyczną. Uwzględnia ona nie tylko wizyty kontrole u lekarza ginekologa, ale również badania oceniające stan zdrowia. Jak pokazuje kalendarz ciąży, w pierwszych tygodniach kobieta zobowiązana jest przeprowadzić wiele badań.

Lista badań wykonywanych u ciężarnych

Kobiety będące po raz pierwszy w ciąży zwykle są zaskoczone liczbą koniecznych do wykonania badań. Podczas pierwszej wizyty lekarz daje skierowanie nawet na kilkanaście różnych badań. Poniżej prezentujemy listę tych najważniejszych.

  • Oznaczenie grupy krwi wraz z czynnikiem Rh i przeciwciałami anty Rh

Jest to jedno z bardzo ważnych badań, ponieważ pozwala określić grupę krwi wraz z czynnikiem Rh. Dzięki temu można ocenić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, a co za tym idzie – odpowiednio zareagować przed porodem w razie występowania u matki czynnika Rh(-), podczas gdy ojciec ma grupę krwi Rh(+).

  • Morfologia krwi

To standardowe badanie, które – jak pokazuje kalendarz ciąży – trzeba będzie powtarzać jeszcze kilkakrotnie w kolejnych miesiącach. Wynik badania pozwala wykryć m.in. anemię oraz inne zaburzenia.

  • Oznaczenie poziomu glukozy na czczo

W celu określenia ryzyka cukrzycy ciążowej, w pierwszych tygodniach bada się poziom glukozy we krwi na czczo.

  • Odczyn Wassermanna (WR)

Jest to badanie, które pozwala wykryć / wykluczyć zakażenie kiłą. Przeprowadzane w pierwszych tygodniach ciąży, należy powtórzyć je jeszcze przed porodem.

  • Badanie w kierunku toksoplazmozy

Pozwala na wykrycie / wykluczenie obecności przeciwciał związanych z toksoplazmozą.

  • Badanie w kierunku różyczki

Różyczka przechodzona w okresie ciąży może być niebezpieczna dla płodu. Dlatego w pierwszych tygodniach należy wykonać badanie w kierunku obecności przeciwciał różyczki. Dodatni wynik oznacza nabytą odporność, ujemny wskazuje na konieczność unikania ryzyka zarażenia różyczką.

  • Cytologia

Badanie cytologiczne powinno być wykonane jak najwcześniej. Pozwala na ocenę pobranego wymazu z szyjki macicy, dzięki któremu można wykryć / wykluczyć stan przed nowotworowy lub nowotwór.

  • Badanie w kierunku HIV

To badanie, które wykonuje się w celu wykrycia obecności wirusa HIV w organizmie matki.

  • Badanie kierunku HCV

To test, który pozwala wykryć obecność przeciwciał anty-HCV. Wynik pozytywny świadczy o zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C.

 

Wykonując badania zlecone przez lekarza, należy skontaktować się z ginekologiem. Ważne jest, by specjalista podjął się interpretacji wyników – dzięki temu, w razie ewentualnych nieprawidłowości, zaleci podjęcie odpowiednich działań.

 

Joanna Kaczmarek

Joanna Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży modowej. Specjalizuje się w analizie trendów i doradztwie stylizacyjnym. Jej artykuły łączą fachową wiedzę z praktycznymi poradami dla czytelników.

Artykuły: 324

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *