Rekuperator – czym jest i jak go wybrać?
Wymiana powietrza, która wynika z wentylowania pomieszczeń, może prowadzić do dużych strat cieplnych, a to się bezpośrednio wiąże z wysokimi kosztami ogrzewania. Naprzeciw temu problemowi powstał rekuperator, który ma za zadanie ogrzewać świeże powietrze za pomocą ciepła powietrza wywiewanego. Warto dowiedzieć się, na jakiej zasadzie dokładnie to działa.
Czym jest rekuperator?
Wentylacja pomieszczeń jest konieczna, gdyż w powietrzu używanym przez długi czas znajduje się coraz więcej dwutlenku węgla, a coraz mniej tlenu. Jednak sprawia ona, że do mieszkania wpada chłodne powietrze z zewnątrz, które trzeba ogrzać, aby można komfortowo przebywać w domu. To prowadzi do zwiększenia kosztów ogrzewania.
Rekuperator jest urządzeniem, które ma zapobiec utracie energii cieplnej wynikającej z wentylacji. Dobre urządzenia potrafią dokonać tego nawet z 90% sprawnością. Składa się on z dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego – oraz wymiennika ciepła, w którym to właśnie powietrze przybywające z zewnątrz jest ogrzewane ciepłem wewnętrznego. Warto też wiedzieć, że rekuperatory mają też funkcję filtrowania powietrza, co jest kolejną ich korzyścią.
Jak wybrać rekuperator?
Jak w wyborze innych produktów, najważniejsze będzie jego charakterystyka – zobacz. Dobre parametry rekuperatora zwiększą jego sprawność. Kluczowym aspektem jest odzysk ciepła. Najwyższe wyniki osiągają centrale wentylacyjne z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. Zdarzają się też wymienniki krzyżowe, które jednak wypadają dużo gorzej.
Jednak oprócz odzysku ciepła, trzeba zwrócić uwagę również na inne aspekty. Ważna będzie też energochłonność zastosowanych w rekuperatorze materiałów, jak i sposób, w jaki zadbano, aby nie był on blokowany przez zamarzające skropliny. Świetną opcją jest możliwość układu automatycznego sterowania. Z racji na możliwości filtracyjne rekuperatora, warto dokładnie przyglądać się właściwościom używanych filtrów.
Rekuperatory pomagają oszczędzać pieniądze, które zostałyby w innym przypadku przeznaczone na opłaty za ogrzewanie. Jest to jednokrotny zakup, który szybko zwraca swoją wartość.