Popularne mity na temat palenia papierosów
Bardzo duża część osób palących regularnie papierosy, zaczyna od nich swój dzień. Dla wielu nikotyna może być pobudzaczem, jednak ostatecznie należy pamiętać, że nie sprzyja to zdrowemu trybowi życia. Niestety duża część społeczeństwa nie bierze sobie tego do serca pomimo faktu, że każdy liczy się ze skutkami palenia papierosów.
Dla niektórych wolny styl życia oznacza niczym nie skrępowaną swobodę, a wolność nie zawsze musi wiązać się z dbaniem o zdrowie. W praktyce palenie jest nałogiem i to niezależnie od tego, ile papierosów dziennie wypalamy. Niektórzy myślą, że palenia, tylko od czasu do czasu, nie można go nim nazwać. Paląc, dostarczamy do organizmu bardzo wiele szkodliwych substancji, w tym nikotynę, która jest mimo wszystko środkiem powodującym uzależnienie.
Dla wielu osób palenie to sposób na rekreację, ale ostatecznie to właśnie nasz organizm zaczyna coraz bardziej przyzwyczajać się do nikotyny, co działa tak samo, jak w przypadku innych używek odurzających, takich jak alkohol czy też narkotyki. Ostatecznie łatwo się przekonać, że palenie jest nałogiem i nie można słuchać mitu o nieszkodliwości palenia.
Czy palenie papierosów wpływa na wagę?
Jeden z częściej powielanych mitów dotyczących papierosów. Należy pamiętać, że nikotyna, czy też inne substancje zawarte w papierosach, nie wpływają na zmianę wagi. Palacz może być otyły albo chudy nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Jednym podobieństwem jest tylko taki sam stopień szkodliwości i tutaj waga nie ma znaczenia. Co więcej, o wiele łatwiej przybrać na wadze, zwłaszcza jeśli chcemy ograniczyć palenie.
Wielu nałogowych palaczy sięga po słodycze, co z pewnością nie jest zbyt właściwym podejściem, ponieważ w taki sposób, można dość szybko przybrać na wadze. Słodycze mogą zastąpić nikotynę a dokładniej oszukać nasze zmysły, jednak ostatecznie nie przekłada się to na nasze zdrowie. Walka z nikotyną powoduje, że im mniej palimy, tym bardziej smakuje nam nasze jedzenie. Po długim paleniu zmysły człowieka przestają funkcjonować prawidłowo i w momencie, gdy papierosy są ograniczone przez odpowiedni czas, dochodzi do wyostrzenia zmysłów.
Jeśli więc jesteśmy na dobrej drodze do rzucenia palenia, to powinniśmy odżywiać się tylko produktami niskokalorycznymi. Warto w tym celu spożywać większą ilość warzyw z pewnością uchroni nas to przed zwiększeniem wagi.
Czy papierosy łagodzą nerwy?
Dużo osób sięga po nikotynę w skrajnych sytuacjach życiowych. Palenie tak naprawdę nie wpływa w żaden sposób na łagodzenie stresu. Jest to jedynie pozorny sposób na poprawę samopoczucia czy szczęścia, ponieważ nikotyna oszukuje nasz organizm, jednak jest to jedynie chwilowe działanie. Po upływie krótkiego czasu nikotyna przestaje działać i problemy wracają, tak więc w praktyce palenie papierosów nie poprawia naszej sytuacji.
Papierosy mogą być uznawane za placebo, jednak ostatecznie efekt minie, a my znowu poczujemy się źle, a odpalanie kolejnego papierosa poprawi nam nastrój, ale będzie to tylko nasza iluzja. Papierosy potrafią oszukać zmysły, dlatego nie dajmy się zwieść pozorom, w ten sposób nasz organizm jest narażony na degradację. Pamiętajmy, że e-papierosy nie są nieszkodliwe, ponieważ również zawierają niebezpieczne substancje. Dlatego na stres najlepszy jest odpoczynek i oderwanie się od codziennych zajęć, a nie palenie papierosów.
Co z otoczeniem?
Pamiętajmy, że palenie papierosów nie szkodzi tylko i wyłącznie nam, ale także osobom znajdującym się w tym samym pomieszczeniu, co my. W ten sposób bierne palenie uznawane jest za bardziej szkodliwe niż regularne palenie papierosów.