Olejek konopny – ludowy sposób na zdrowe włosy

Jeszcze przed kilkoma dekadami konopie były stosowane powszechnie niemal w każdej dziedzinie: Przemysł, żywienie, kosmetyka. Jego właściwości doceniano w każdej z nich. Liny, papier, ubrania, a nawet karoseria pierwszych samochodów była wykonana właśnie z konopii. I, co ciekawe, wyroby z konopii były o wiele trwalsze, niż ich dzisiejsze odpowiedniki wykonane z innych materiałów.

Konopia siewna a konopia indyjska

Niestety ze względu na jedną z odmian konopii – konopię indyjską – która ze względu na wysokie stężenie THC, wykazuje właściwości narkotyczne, jedna z niegdyś najbardziej popularnych roślin została zakazana w uprawie. I stało się to nie bez szkody dla wielu dziedzin. Do produkcji, do celów spożywczych, zaczęto produkować rośliny, które nie tylko są o wiele trudniejsze w uprawie, ale często do zebrania opłacalnych plonów niezbędne jest stosowanie szeregu sztucznych pestycydów i nawozów.

Konopia siewna nie wymaga specjalne gleby. W zasadzie, to pleni się wszędzie, niczym chwast. Łatwość uprawy konopii siewnych doceniali nasi przodkowie, którzy wykorzystywali ją w zasadzie wszędzie. W przeciwieństwie do swojej kuzynki – konopii indyjskiej – nie wykazuje działania narkotycznego. A stężenie THC obserwuje się w niej na o wiele niższym poziomie.

Legalność konopii siewnej

Konopia siewna jest roślina całkowicie legalną zarówno do uprawy, jak i produkcji i spożycia. Ze względu na małe stężenie psychoaktywnych substancji nie zastosujemy jej do podobnych celów jak konopii indyjskiej.

Właściwości olejku konopnego

Olej konopny należy do grupy olejów wielonienasyconych. Cechują się one krótkim terminem ważności, gdyż łatwo się utleniając, i są podatne na działanie wysokich temperatur i światła. To jednak mały minus, w porównaniu do listy korzyści, jakimi olejek konopny się cechuje.

Jest olejem, który plasuje się w czołówce najbardziej zdrowych olei. Doceniały go już nasze babcie wykorzystując go, zamiast kremu, do smarowania zarówno ciała, jak i twarzy. A także w celu uzyskania pełnych blasku włosów. Niegdyś na wymiennie stosowano go z masłem do smarowania chleba. Ile w codzienności naszych przodków było mądrości przekonuje się dzisiaj.

Olej z konopii ma jako jedyny idealną proporcję kwasów tłuszczowych w swoim składzie. NKKT, czyli niezbędne kwasy tłuszczowe, pojawia się tu w proporcji 3:1. Oba rodzaje kwasów są nam niezbędne do przeżycia i musimy je dostarczać z pożywieniem, gdyż sami ich nie wytwarzamy. Stosunek omega-3 do omega-6, równoważy ich właściwości i sprawia, że razem otrzymujemy mieszankę, która działa na nas najlepiej. Stanowią one około 80% jego składu, a 10% zajmują kwasy jednonasycone.

Co w olejku świetnie wpływa na stan naszych włosów?

Jest nim między innymi właśnie kwas tłuszczowy omega-3, który ma doskonały wpływ na stan nie tylko włosów, ale i naszych paznokci i skóry. Poza tym olejek bogaty jest w wiele witamin i minerałów, takich jak: witaminy E, A, B, K oraz wapń cynk fosfor i magnez. Witaminy E i A znane są jako przeciwdziałające procesom starzeniom i pozwalające zachować zdrowy i młody stan skóry i włosów. A cynk wpływa bezpośrednio na wzmocnienie osłabionych włosów i paznokci.

Jak działają olejki CBD?

Olejek z konopii wykazuje dużą bioprzyswajalność. Dzięki czemu skóra, włosy bardzo ładnie go wchłaniają, a cenne substancje odżywcze z łatwością wchodzą do komórek. Odbudowuje i regeneruje tkanki, działa odmładzająco i zapobiega procesom starzenia. Co więcej, stosowanie go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie może uchronić nas od nowotworów.

Jak stosować go na włosy?

W zależności od naszych upodobań oraz tego, co nasze włosy „lubią” najbardziej, możemy stosować go samodzielnie lub w mieszance z innej olejami. Jedyne co musimy zrobić to nałożyć odpowiednią ilość olejku, włosy owinąć foliowym czepkiem i ręcznikiem, a po kilku godzinach spłukać.

W wielu salonach kosmetycznych poddanie się takiemu zabiegowi kosztowałoby nas kilkaset złotych. Możemy go przeprowadzić w zaciszu domowym, za pomocą naturalnych produktów i przy o wiele niższych kosztach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij