Naturalne czy organiczne – jakie kosmetyki wybrać?

Kosmetyki naturalne i organiczne w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Traktowane są jako zdrowe zamienniki preparatów drogeryjnych i doceniane za to, że są bezpieczne dla skóry i środowiska. Mało osób wie jednak, że kosmetyki naturalne są zupełnie czymś innym niż kosmetyki organiczne. Jakie są między nimi różnice?

Kosmetyki naturalne, ekologiczne czy organiczne?

Kosmetyki naturalne często postrzegane są jako te organiczne i na odwrót. Co więcej, obydwa te produkty mylone są też z preparatami ekologicznymi. Tymczasem są to zupełnie inne preparaty pielęgnujące. Różni je to, co najważniejsze, czyli skład. Kosmetyki naturalne, które zwolenniczki naturalnej pielęgnacji znajdą na tagomago.pl/collections/kosmetyki-naturalne posiadają w swoim składzie zarówno ekstrakty roślinne, jak i składniki mineralne i substancje odzwierzęce.

Oprócz nich w składzie mogą znaleźć się ulepszacze i syntetyki. Tych nie może natomiast być w organicznych preparatach pielęgnujących. W ich przypadku niedozwolone jest dodawanie sztucznych barwników, parabenów czy konserwantów.

Jakie certyfikaty muszą mieć kosmetyki naturalne i organiczne?

Obecnie brak jest uregulować prawnych, które miałby potwierdzić, czy sprzedawane kosmetyki faktycznie są naturalne lub organiczne. „Zaświadczenia” wydawane są jedynie przez kilka organizacji, a każda z nich ma inne kryteria oceny kosmetyków. Niemniej jednak, jeśli chce się być pewnym, że formuła preparatu jest naturalna nie tylko z nazwy, warto na opakowaniu poszukać jednego z poniższych powszechnie uznawanych certyfikatów:

  • COSMEBIO, oznacza on, że w preparacie znajduje się 95-100% składników pochodzenia naturalnego, a substancje roślinne będą pochodzić z upraw ekologicznych; COSMEBIO wymaga też, aby 10% składu była organiczna;
  • ECOCERT – certyfikat ten przyznawany jest kosmetykom, tych skład posiada minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, z których dodatkowo 50% pochodzi z upraw ekologicznych; wymaga on też, aby w preparacie nie było surowców genetycznie modyfikowanych, syntetycznych aromatów, barwników, emulgantów PEG, a same produkty nie były testowane na zwierzętach;
  • BDIH – informuje, że w kosmetykach znajdują się substancje pochodzące z ekologicznych upraw, przyjaznych środowisku i zwierzętom; BDIH zwraca też uwagę na ekologiczność opakowania produktu;
  • ICEA – znak ten przyznawany jest kosmetykom wegańskim, nietestowanym na zwierzętach z ekologicznymi składnikami i bez syntetycznych dodatków i GMO; produkty z ICEA są hipoalergiczne i zamknięte w opakowaniach przeznaczonych do recyklingu;
  • COSMOS – jest to ujednolicony, międzynarodowy certyfikat, który zwraca uwagę nie tylko na skład kosmetyków, ale na ich wpływ na środowisko; wymaga od preparatów posiadania minimum 95% składników pochodzenia roślinnego, organicznego, nietestowania ich na zwierzętach i przyjazności opakowania środowisku.

 

Anna Kowalczyk

Anna Kowalczyk

Stylistka z międzynarodowym doświadczeniem, współpracująca z czołowymi domami mody. Jej kreatywne podejście do stylizacji inspiruje czytelników do eksperymentowania z własnym wizerunkiem. W swoich artykułach dzieli się praktycznymi wskazówkami i trendami ze świata mody.

Artykuły: 102

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *