Jaki wybrać pierścionek zaręczynowy?
Mężczyzna oświadcza się swojej wybrance wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jego przyjęcie oznacza zgodę na ślub. Z tego powodu wybór pierścionka nie jest rzeczą prostą, gdyż staje się on najważniejszym elementem biżuterii przyszłej Panny Młodej. W Polsce pierścionek nosi się na serdecznym palcu prawej ręki, na tym samym, na którym później zakłada się obrączkę. Wiele kobiet wówczas przenosi go na lewą dłoń, co wymusza zmianę rozmiaru. Stąd też coraz częściej od razu noszony jest na serdecznym palcu lewej ręki.
Krótka historia pierścionka zaręczynowego
Pierścionki zaręczynowe mają swój początek już w starożytnym Egipcie. Tam już 2000 lat p.n.e tworzone pierwsze pierścionki z drutu. Dopiero z czasem zaczęto do ich produkcji wykorzystywać złoto czy kość słoniową. Metalowe obrączki ślubne noszono także w starożytnej Grecji i Rzymie. Te ze złota zarezerwowane były dla przedstawicieli wyższych warstw społecznych np. senatorów i lekarzy. W późniejszym okresie czasu spowszedniały. W tradycji chrześcijańskiej pierścionki będące symbolem zaręczyn przyjęły się na przełomie XII i XIII wieku. Wcześniej, w wieku XI nosiły je tylko osoby duchowne.
Jak dobrać rozmiar pierścionka?
Jak uzyskać informację odnośnie rozmiaru palca ukochanej osoby? Można popytać wśród jej rodziny lub znajomych, osób, które już wcześniej kupowały jej ten rodzaj biżuterii. Jeśli nie ma takiej możliwości można uciec się do podstępu i poprosić ją o pożyczenie pierścionka pod pozorem ważnego spotkania lub egzaminu gdzie ma on służyć jako talizman szczęścia. Doświadczony jubiler bez problemu dobierze odpowiedni rozmiar pierścionka zaręczynowego. Nawet jeśli zakupiony zostanie on nieco za duży lub za mały można go w późniejszym czasie dopasować do faktycznego rozmiaru palca. Nie ma takiej możliwości jednak w przypadku biżuterii wykonanej z tytanu lub wysadzanej na całej długości kamieniami szlachetnymi.
Z czego wykonane są pierścionki zaręczynowe?
Najpopularniejszym materiałem jest wciąż złoto, z którego wykonuje się także najczęściej obrączki ślubne. Prym wiedzie w tym przypadku jego żółta odmiana. Białe złoto to z kolei stop złota z niklem, cynkiem lub czystym srebrem. Dla osób niezdecydowanych rozwiązaniem jest złoto mieszane, czyli połączenie złota białego i żółtego w różnych proporcjach. Modny w ostatnim czasie staje się też tytan. Jest on metalem lekkim, chociaż bardzo wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo nie powoduje reakcji alergicznych oraz nie ciemnieje np. w kontakcie z chlorowaną wodą. Jego atutem jest również stosunkowo niska cena, niemal dwa razy niższa niż w przypadku złota. Droższa od złota jest natomiast platyna. Swoją największą popularność przeżywała w latach 20. XX wieku, ale wciąż uważa się ją za materiał bardzo elegancki.
Pierścionek z diamentem
Przez wiele lat panowało powszechne przekonanie, że pierścionek zaręczynowy musi być ozdobiony diamentem, najlepiej jak największym. Tradycja ta wywodzi się z wieku XV, gdy arcyksiążę Maksymilian podarował diamentowy pierścionek jako symbol swojej miłości Marii Burgundzkiej. Diament jako najtwardszy i najcenniejszy kamień szlachetny na świecie stanowi symbol stałości uczuć, uważany jest także za za kamień święty. W pierścionkach zaręczynowych najczęściej stosuje się szlif okrągły – brylant. Najbardziej klasyczny wzór pierścionka z jednym kamieniem (brylantem) to chaton. Od kilku ostatnich lat coraz częściej jednak mężczyźni decydują się na kamienie innego typu. Podczas zakupu pierścionka z diamentem kupujący powinien dostać stosowny certyfikat potwierdzający autentyczność kamienia, w przeciwnym wypadku jest to podróbka.
Co zamiast diamentu?
Szmaragd jest symbolem siły, witalności oraz wewnętrznego szczęścia. Charakteryzuje się głęboką, zieloną barwą. Kamień ten wpływa dobrze na narząd wzroku. Czerwony rubin z kolei to symbol miłości, rozkoszy oraz bożego miłosierdzia. Jego podarowanie według legendy ma chronić przed zdradą. Szafir stanowi oznakę czystości oraz nieśmiertelności. Starożytni Egipcjanie uważali go natomiast za kamień prawdy i sprawiedliwości. Turkus znany jest szersze jako amulet młodych żon, które obdarza siłą oraz opanowaniem. Jego podarowanie ma być gwarancją stałych i czystych uczuć. Opal to synonim przyjaźni wierności i bezinteresowności. Trzeba jednak uważać, gdyż jest wrażliwy na zmiany temperatury i przy gwałtownych zmianach może popękać. Koral to kamień pozyskiwany z koralowca, symbol siły i bogactwa. Niektórzy mężczyźni wyboru dokonują nawet na podstawie znaku zodiaku swojej ukochanej.
Co jeszcze?
Na zakupy odpowiedniego pierścionka można zabrać przyjaciółkę, siostrę lub nawet mamę wybranki. Powinny one bowiem znać gust ukochanej i wiedzieć co przypadnie jej do gustu. Idealny pierścionek musi odpowiadać charakterowi i osobowości osoby, która będzie go nosić. Warto więc przyjrzeć się dokładniej jaki jest styl jej ubierania się i jaką biżuterię nosi na co dzień (delikatna czy mocna) i z jakiego kruszcu jest wykonana. Powinno to być bardzo pomocne podczas ostatecznego wyboru.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem ślubnym slubi.pl. Po więcej porad i artykułów zapraszamy na blog ślubny.