Jaka jest najlepsza witamina C do twarzy?
Witamina C to nasz najlepszy przyjaciel podczas pielęgnacji twarzy. Pomaga w walce z przebarwieniami, zapobiega starzeniu się skóry i ma działanie antyoksydacyjne. Zbawienne działanie witaminy C sprawia, że zawierające ją serum powinno być jedną z podstaw pielęgnacyjnej rutyny każdej kobiety chcącej zadbać o skórę swojej twarzy. Jaką witaminę C wybrać?
Dlaczego witamina C jest tak specjalna?
Lato tuż za rogiem: możemy schować do szafy kurtki i długie spodnie, a wyciągnąć letnie, lekkie sukienki. Cieplejsze miesiące to idealna okazja na wieczorne wyjścia na miasto, spotkania ze znajomymi, wspólne wyjazdy i leniuchowanie na leżaku. Chociaż z pewnością większość cieszy się na myśl o coraz bardziej słonecznych dniach, musimy również pamiętać o tym, że nadmierne ilości promieniowania UV narażają naszą skórę na wysuszenie i ogólne pogorszenie się jej stanu. Jeśli twoja codzienna rutyna pielęgnacyjna rutyna to jedynie przemycie twarzy wodą z mydłem i nałożenie od czasu do czasu kremu nawilżającego, to najwyższy czas na zmianę. Wzbogacając swoją kosmetyczkę o kosmetyki z witaminą C pozwoli ci zadbać o wyrównanie kolorytu skóry, walczyć z przebarwieniami i zmarszczki oraz, o ile będziesz stosować witaminę C regularnie, nieco rozjaśnić i odmłodzić skórę swojej twarzy. Nie bez powodu witamina C nazywana jest witaminą młodości. Witamina C do twarzy stosowana jest najczęściej w formie serum. Jakie są rodzaje witaminy C i na jakie najlepiej się zdecydować?
Kwas L-askorbinowy
Witamina C dostępna jest w różnorodnych formach. Jedną z popularniejszych odmian witaminy C jest jej najczystsza forma aktywna, czyli kwas L-askorbinowy. Chociaż ta forma pozwala na dostarczenie organizmowi największej dawki czystej witaminy C, to wciąż ma swoje wady – z uwagi na swoją czystość jest również niestabilna i działa drażniąco, toteż w kosmetykach stosuje się jej zmodyfikowane wersje. Chociaż na rynku można znaleźć kosmetyki zawierające aż 100% witaminy C, to większość produktów ogranicza się do około 20%. W kremach do oczu stężenie do zaniżone jest do około 5%. Jeśli jednak zdecydujesz się na stosowanie kwasu L-askorbinowego, sprzedawany jest on w formie kapsułek bądź serum. Używaj tego typu kosmetyków ostrożnie i stawiaj na produkty ze stężeniem sięgającym maksymalnie 30%. Efekty będą widoczne praktycznie od razu, należy jednak pamiętać, ze kosmetyki z wysoką zawartością kwasu L-askorbinowego szybko się psują i należy zużyć je w przeciągu dwóch-trzech tygodni.
Sól magnezowana fosforanu aksorbylu
Za tą długą nazwą kryje się pochodna forma kwasu L-askorbinowego – bardziej stabilna, ale za to rozpuszczalna w wodzie, przez to traci część właściwości antyoksydacyjnych. Te formę witaminy C najczęściej znaleźć można w emulsjach lub serum o działaniu przeciwstarzeniowym. Jest bardziej odporna na utlenianie, więc posłuży nam dłużej niż specyfiki zawierające kwas askorbinowy, ponadto ryzyko podrażnienia w przypadku soli magnezowanej fosforanu askorbylu jest znacząco mniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że słabiej wnika w głąb skóry, zatem efekty nie będą aż tak mocne i widoczne, jak w przypadku kwasu L-askorbinowego.
Glukozyd askorbylu
Powstały poprzez połączenie kwasu askorbinowego z cząsteczkami glukozy glukozyd aksorbylu przenika w głębokie warstwy skóry, dostarczając potężne dawki witaminy C wprost do źródła. Dodatkowo działa korzystnie w szerokim przedziale poziomu pH, dzięki czemu dodawany jest do różnorodnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Będący w wewnętrznych warstwach skóry glukozyd aksorbylu chroni włókna kolagenowe oraz bierze udział w syntezie nowych, dzięki czemu świetnie sprawdza się dla cery dojrzałej. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak kwas L-aksorbinowy może znacznie podrażnić nasza skórę. To oczywiście nie jedyne rodzaje witaminy C występujące w kosmetykach – w różnorodnych produktach znajdziemy inne formy tego odmładzającego specyfiku. Najlepiej więc zdecydować się na takie, które będą pasowały do naszych potrzeb i typu cery.