Jak dbać o struny głosowe?
Utrata głosu to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przytrafić się osobom pracującym zawodowo właśnie głosem. Mowa tutaj nie tylko o autorach i piosenkarzach, ale także o speakerach radiowych, nauczycielach itd. Głos ma jednak ogromne znaczenie także poza pracą, gdyż służy do komunikowania się i pozostawaniu w kontakcie ze światem. Kiedy dochodzi do choroby lub nadwyrężenia głosu, u niektórych może zaniknąć nawet całkowicie, a rekonwalescencja czasem wymaga nawet kilku tygodni. Jak zatem zadbać o swoje struny głosowe, by móc w pełni posługiwać się swoim głosem?
Wpływ otoczenia na kondycję strun głosowych
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż na struny głosowe mają duży wpływ czynniki zewnętrzne, środowiskowe. Jednym z aspektów powodujących trudności w mówieniu i negatywny wpływ na struny głosowe, jest mówienie, śpiewanie w miejscu, w którym panuje zbyt niska temperatura lub ma się do czynienia z suchym, klimatyzowanym powietrzem. Zbyt duża eksploatacja strun głosowych w takich okolicznościach prowadzi do szybkiego zachorowania na gardło, przesuszenia śluzówki gardła, a to z kolei powoduje trudności z korzystaniem z własnego głosu. Niektórzy w takiej sytuacji sięgają po leki na chrypę, by nawilżyć swój aparat mowy, czy dostarczyć mu dodatkowych witamin mających właściwości ochronne.
Nagłe i gwałtowne zmiany temperatury nie są jednak dobre ani dla gardła, ani dla całego ludzkiego organizmu. Jeśli dojdzie do zachorowania z powodu wychłodzenia lub przegrzania, również wtedy bakterie mogą zaatakować struny głosowe. W takich okolicznościach niektórzy sięgają po leki na przeziębienie, by szybciej wrócić do formy i nie dopuścić do tego, aby niewielki ból gardła przerodził się w poważną infekcję uniemożliwiającą mówienie.
Jak dieta może wpływać na struny głosowe?
Nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że dieta również może negatywnie wpływać na stan strun głosowych. Przykładowo produkty z dużą zawartością cukru powodują, że ślina zmienia swoją konsystencję i mocniej przylega do strun, przez co uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym wydawanie klarownego dźwięku.
Również pokarmy, które powodują refluks oraz zgagę mogą mieć zły wpływ na struny głosowe, ponieważ soki żołądkowe ze względu na wysoką kwasowość będą dodatkowo podrażniać taki delikatny organ, a tym samym wpływać na finalny wydawany dźwięk.
Należy także pamiętać o tym, iż nadmiar alkoholu oraz papierosy podobnie prowadzą do uszkadzania delikatnych tkanek w obrębie krtani, zniekształcając tym samym głos.
materiał partnera