Dziecko a przekłuwanie uszu
Obecnie panuje moda na przekłuwanie uszu, nie byłoby w tym nic dziwnego, ale tego typu zabiegi przeprowadza się bardzo często u małych dziewczynek.
Dawniej zwyczaj przekłuwania uszu był bardziej praktykowany w momencie, gdy dziewczynka miała przynajmniej osiem lat, były to świadome przygotowania do pierwszej Komunii Świętej, ponieważ jako prezent dziewczyny otrzymywały złote kolczyki, a każda dziewczyna w tym wieku chciała już ładnie wyglądać.
Teraz zwyczaj przekłuwania uszu dotyczy także niemowlęcia, ale czy tego typu praktyki rzeczywiście są dobre dla dziecka?. Wszystko zależy od punktu widzenia, jednak nowoczesne mamy nie widzą w tym nic złego.
Dlaczego warto przekłuwać uszy u dzieci?
Bardzo często argumentem za wczesnym przekłuwaniu uszu, jest fakt, że dziecko nie będzie narażone na ból, jaki często towarzyszy tego typu czynności. W tym wypadku jest to potwierdzony fakt, ponieważ dziecko do około 3 roku życia nie rejestruje swoich wspomnień, a co za tym idzie, nie pamięta takiego faktu.
To nie oznacza, że dzieci podczas takiego zabiegu nie odczuwają bólu, bo w takim wypadku stwierdzenie byłoby nieprawdą. Dzieci odczuwają ból i cierpią, podczas takiego zabiegu, tylko po prostu o tym nie pamiętają, co nie oznacza, że jest to dobre wyjście. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w profesjonalnym salonie kosmetycznym, to rodzice dziecka są poinformowani, że w przypadku przekłuwania uszu wykorzystuje się nowoczesną stal chirurgiczną pozbawioną wielu substancji, które mogą powodować uczulenie. Tego typu zabiegi wykonywane są starannie i szybko, dzięki czemu zabieg trwa zaledwie kilkanaście sekund.
Dlaczego nie warto przekłuwać uszu w tak młodym wieku?
W przypadku małych dzieci istnieje wiele przeciwwskazań, które przemawiają za nie przekłuwaniem uszu. Jest to w końcu ingerencja w organizm, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Takie działanie przeprowadzone w złych warunkach może doprowadzić do infekcji, co ma fatalne konsekwencje, dla samego dziecka. Kolczyk to mimo wszystko ciało obce, przez co istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznych, zwłaszcza jeśli w kolczykach znajduje się nikiel, który jest częstym dodatkiem do złota czy srebra.
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, na skórze dziecka pojawiają się wypryski skórne, przez co łatwo je pomylić z innym alergenem, co prowadzi do niebezpieczeństwa, które może doprowadzić do niebezpieczeństwa zdrowia i życia dziecka. Miejsce powstałe po przekłuciu uszy boli, a ciała obce mogą tylko pogłębić dyskomfort, jaki ostatecznie może odczuwać dziecko. Bardzo łatwo też zaczepić kolczyka o element ubrania czy pościeli, co może powodować nawet naderwanie ucha, co wiąże się z ogromnym bólem dla małego dziecka.
Należy uważać
Przy naderwaniu ucha, rana goi się bardzo wolno, przez co może to nawet doprowadzić do poważniejszej infekcji. Uszy trzeba dokładnie przemyć, aby resztki krwi i ropy zostały w całości usunięte, tylko wtedy nie będzie ryzyka infekcji. Gojenie trwa zazwyczaj około miesiąca pod warunkiem, że dziecko będzie uważać na siebie. Jeśli więc rodzic ma wątpliwości co do przebijania uszu tak małemu dziecku, to lepiej się wstrzymać i poczekać aż maluch podrośnie.
Nie warto robić wszystkiego dla urody tak małego dziecka, ponieważ niepotrzebne cierpienie i inne komplikacje z pewnością nie są tego warte. Warto o tym pamiętać, nie warto narażać dziecka na dodatkowy stres, warto przeczekać, ponieważ to nie jest najważniejsza sprawa, warto się nad tym dobrze zastanowić i pamiętać o właściwej pielęgnacji.