Ser kozi od zawsze jest źródłem skrajnych opinii na jego temat. Dla jednych na przód wysuwa nieprzyjemny zapach wyrobu, zaś drudzy wychwalają jego wartości odżywcze, zdrowotne oraz kosmetyczne, które faktycznie piętnują wyjątkowość regionalnych serów kozich. Wiele osób na świecie zmaga się z dolegliwościami, przez które spożywanie mleka krowiego zwyczajnie uczula.
Dlaczego powinniśmy go jeść?
Ser kozi to doskonała alternatywa dla mleka od krowy, szczególnie dla osób nietolerujących mleka krowiego, chorych na astmę lub alergie pokarmowe stanowiąc doskonałe źródło witamin i substancji budulcowych – szczególnie wapnia, który jest niezbędny do wzmacniania kości i zębów, szczególnie w młodym wieku.
Struktura chemiczna serów kozich jest bardzo zbliżona do mleka matki. Należy jednak uwzględnić fakt, że mleko kozie nie powinno stanowić podstawy diety u dzieci, ponieważ duża ilość substancji mineralnych może za bardzo obciążać młode, niewykształcone w pełni nerki.
Mleko kozie i wszelkie półprodukty stworzone z jego pomocą zawierają bardzo dużą ilość witaminy A i około pięć razy więcej kwasu orotowego (witaminy B13) niż mleko krowie. który odpowiada za regenerację tkanek u starszych osób, zaś u młodszych stanowi budulec dla komórek. W serze kozim znajdziemy również inne witaminy, takie jak: witamina D, witamina E, witamina B1, witaminę B2 oraz witaminę PP. Znamienna jest również duża zawartość kwasu foliowego oraz soli mineralnych.
Sery regionalne – nie ma się czego bać!
Sery regionalne tworzone z mleka koziego, tak jak sery krowie, produkowane przez takie polskie firmy jak Serowar Podlaski, przechodzą odpowiednie badania zanim zostaną dopuszczone do obrotu na rynek. Fakt ten stanowi linię obrony dla niepochlebnych opinii dla regionalnych produktów, bazujących na strachu i przeświadczeniu o braku zachowania zasad higieny przy produkcji.
Badania wykazują, że mleko kozie zawiera około 8% mniej kazeiny niż mleko krowie. Produkty z mleka koziego zawierają dużą ilość białek pozbawionych frakcji globulin, które odpowiadają za reakcje alergiczne w organizmie ludzkim.
Dlaczego kozi zamiast krowiego?
Sery kozie są doskonałą alternatywą dla serów z mleka krowiego dla diabetyków, ze względu na znacznie niższą zawartość laktozy, a dzięki dużej zawartości oligosacharydów docierających do jelita grubego, doskonale wspiera florę bakteryjną układu trawiennego.
W przypadku mleka krowiego bardzo często konsumenci narzekają na pracę układu trawiennego, którego powodem jest zespół nietolerancji białek lub po prostu złe wchłanianie.
Mleko kozie i produkty z niego wykonane stanowią lżejszą dla żołądka alternatywę, która zawiera tyle samo, a nawet więcej substancji odżywczych, po które sięgamy wraz ze spożywaniem nabiału. Kozie produkty stanowią doskonały substytut diety przy walce z astmą, a nawet nowotworami.
Badania wykazują bardzo ciekawy fakt dotyczący trawienia – trawienie mleka koziego trwa około dwadzieścia minut (ze względu na o wiele mniejsze kulki tłuszczu, niż w przypadku mleka krowiego, co ułatwia proces trawienia enzymom trawiennym), zaś w przypadku mleka krowiego okres trawienia wynosi od dwóch, do czterech godzin.
Lekkostrawność produktów z mleka koziego leży również w braku występowania metali ciężkich. Co ciekawe, wynika to z czasu żucia trawy przez kozy – stanowi on proces filtracji oraz izolacji wszelkich zanieczyszczeń tego typu.
W przypadku serów kozich, szczególna zaletą odróżniającą go od serów z mleka krowiego jest fakt, że do produkcji serów kozich używa się tylko i wyłącznie niepasteryzowanego mleka. Stanowi to bardzo ważny aspekt stawiający sery kozie ponad innymi, ponieważ mleko, które nie przechodzi procesu pasteryzacji jest o wiele bardziej naturalne, zachowując jednocześnie wszelkie wartości odżywcze wraz z naturalną florą bakteryjną wspierającą pracę jelita grubego. Dodatkowym atutem jest walor smakowy. Sery z niepasteryzowanego mleka mają dużo głębszy i naturalniejszy smak.
Jeżeli kiedykolwiek miałeś wątpliwości względem spożywania produktów z mleka koziego, w tym sera powinieneś rozpatrzyć ważniejsze aspekty niż sam zapach czy pochodzenie – sery regionalne to doskonała alternatywa dla serów w produkcji masowej, które charakteryzują się nie tylko oryginalnym smakiem, ale również o wiele lepszym wpływem na organizm.