Czy damski zegarek opłaca się naprawiać?

Pomimo tego, że na rynku oferowane są coraz to tańsze zegarki i nic nie stoi na przeszkodzie, aby już za kilkanaście złotych kupić czasomierz na rękę, to nie zawsze są one najlepszym wyborem. Jakość zegarka ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet, które czasomierzy używają znacznie intensywniej – nie tylko jako urządzenia wskazującego czas, ale również jako codziennej ozdoby i biżuterii.

Czy damski zegarek opłaca się jednak naprawiać w przypadku jego awarii? Jakie są najczęstsze usterki dotykające osobistych zegarków i czy wszystkie usterki można naprawić? Czy możliwa jest wreszcie samodzielna naprawa uszkodzonego zegarka?

Najczęstsze usterki zegarków

Nasze rozważania na temat możliwości i opłacalności naprawy damskich zegarków zacząć należy od listy najczęstszych usterek tego typu sprzętu. Co prawda może wydawać się, że usterki zegarków elektronicznych są zgoła inne niż zegarków analogowych, to jednak w większości przypadków pokrywają się. Najczęstszą usterką jest oczywiście uszkodzenie szybki na tarczy zegarka, która może zarysować się lub ulec zbiciu podczas codziennych aktywności.

Wystarczy, że niechcący uderzymy ręką o kant stołu czy też zegarek nam upadnie i w wielu przypadkach uszkodzeniu ulegnie właśnie szybka. Kolejną możliwą i zarazem dość częstą usterką jest awaria mechanizmu zegarka. O ile w przypadku zegarków analogowych mieliśmy najczęściej do czynienia z mechaniczną usterką, tak w przypadku współczesnych, elektronicznych modeli, najczęściej występują tzw. zimne luty lub awarie układów scalonych będących współczesnym “sercem” czasomierza.

Do kolejnych usterek można zaliczyć również awarie przycisków zegarka czy poluzowanie się wskazówek na tarczy (w przypadku zegarków analogowych lub będących połączeniem zegarka analogowego z cyfrowym).
Warto pamiętać również o tym, że regularne spóźnianie się naszego zegarka też kwalifikowane jest jako jego usterka!

Czy damski zegarek opłaca się naprawić?

Wracają jednak do tytułowego pytania należy wskazać, że wszystko zależy nie tylko od samej usterki, ale również od wartości danego zegarka. O ile czasomierze damskie sprzedawane jeszcze kilkanaście lat temu były stosunkowo prostymi konstrukcjami mechanicznymi, których naprawa kosztowała przeważnie maksymalnie kilkanaście złotych, tak dzisiejsze elektroniczne zegarki wymagają znacznie bardziej rozbudowanej wiedzy z zakresu elektroniki od zegarmistrza, jak również często dostępu do podzespołów producenta.

Ze względu na miniaturyzację sprzętu i dodawanie dodatkowych funkcji w zegarkach, często są one prawdziwymi “kombajnami”, co musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w wielkości układów scalonych – z tego też względu w wielu przypadkach naprawa zegarków elektronicznych opiewa nawet na kilkaset złotych!

Czy naprawa się opłaca?

Podsumowując, wszystko zależy od wartości danego czasomierza, naszego nastawienia do niego (czy np. był to prezent na rocznicę ślubu) i naszego zasobu środków finansowych. Takich “awarii”, jak pęknięcie paska lub bransolety czy konieczność wymiany baterii w zegarku nie należy w żaden sposób liczyć jako faktycznych usterek – są to po prostu materiały eksploatacyjne, które zużywają się w pierwszej kolejności. Wbrew pozorom nie istnieje żadna sztywna granica, która wyznaczałaby próg opłacalności naprawy danego czasomierza.

Należy się jednak liczyć z tym, że nie wszystkie usterki da się usunąć nawet przy udziale profesjonalisty. Co więcej, nie ma żadnego uzasadnienia samodzielne zabieranie się do naprawy damskiego zegarka, zwłaszcza elektronicznego. Samodzielnie możemy narobić w nim jeszcze więcej szkód, jak również zarysować obudowę – wszystko to będzie wiązało się często z koniecznością przeprowadzenia jeszcze szerszego zakresu prac naprawczych przez profesjonalistę!

Zegarki damskie

Obecnie największa popularnością na rynku cieszą się zegarki damskie DKNY, zegarki damskie Ingersoll i zegarki damskie Citizen. To właśnie do tego typu zegarków najłatwiej znaleźć części zamienne i można przyjąć, że ich naprawa w przypadku awarii po okresie gwarancyjnym będzie możliwa i stosunkowo tania.

Joanna Kaczmarek

Joanna Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży modowej. Specjalizuje się w analizie trendów i doradztwie stylizacyjnym. Jej artykuły łączą fachową wiedzę z praktycznymi poradami dla czytelników.

Artykuły: 324

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *