Trudności montażowe okien i drzwi przy niewymiarowych futrynach
W rzeczywistości współczesnej ekonomii niemal wszystko podlega tzw. standaryzacji. Nie wytwarza się już zróżnicowanych produktów, które mogą utrafić w indywidualne potrzeby klienta. Dzisiaj wszystko jest produkowane według odgórnie przyjętych standardów. Dotyczy to bez mała wszystkich branż, ale szczególnie dokuczliwe może być w sektorze budowniczym. Dlaczego? Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu problemowi.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą W. Awruk
Montaż drzwi i okien w starym budownictwie
Jak wspominano, niemal wszystko podlega dzisiaj standaryzacji. Dotyczy to także okien oraz drzwi. Co to oznacza? Mówiąc krótko, okna i drzwi są dzisiaj produkowane niemal wyłącznie według jednego schematu. Nie stanowi to problemu dla osób mieszkających w nowszych budynkach, ponieważ w nowszym budownictwie również obowiązuje standaryzacja w konsekwencji czego futryny oraz ramy okienne posiadają jednolite wymiary.
Jednak zupełnie inaczej wygląda to z perspektywy osób mieszkających w starszych, czasami jeszcze przedwojennych domach i mieszkaniach. Jak wiadomo, wymiary futryn w starym budownictwie są bardzo zróżnicowane. Wynika stąd wiele problemów, między innymi trudności w montażu okien i drzwi.
Niestety, w takim wypadku trudno uniknąć kucia ścian oraz przycinania okien i drzwi, co oczywiście wiąże się z większymi nakładami finansowymi. Jednak problem nie dotyczy tylko i wyłącznie budynków przedwojennych. Problem stanowi również montaż drzwi oraz okien w blokach z wielkiej płyty, jakie masowo budowano za czasów socjalizmu.
Montaż drzwi w bloku z wielkiej płyty
Dlaczego montaż drzwi oraz okien w blokach z wielkiej płyty jest problematyczny? Winę za ten stan rzeczy można przypisać co najmniej kilku różnym czynnikom. Przede wszystkim, wymiana samych drzwi w przypadku bloków z wielkiej płyty co prawda jest wykonalna, ale efekty raczej nie będą przedstawiać się zbyt zachęcająco. Zamontujemy bowiem nowe drzwi, ale pozostanie nam stara, przeważnie wyjątkowo szpetna ościeżnica.
Alternatywą dla takiego, połowicznego remontu jest wymiana zarówno drzwi, jak i ościeżnicy. Jednak właśnie w tym punkcie pojawiają się liczne komplikacje. Przede wszystkim, grubość ścian w starym, socjalistycznym budownictwie znacznie różni się od dzisiejszych standardów.
Z tego powodu, montaż nowych ościeżnic nie będzie możliwy bez wykonania dodatkowych prac. Drugim problemem są charakterystyczne dla bloków z wielkiej płyty krzywe ściany(wynika to z faktu, że budowle z wielkiej płyty po kilku dziesiątkach lat ulegają niejako „naturalnej“ deformacji; swego czasu zresztą pojawiały się w prasie oraz w internecie liczne doniesienia na temat tego, że mieszkanie w budowlach z wielkiej płyty nie jest bezpieczne, ponieważ ze względu na swoją strukturę nie są one stabilne i mogą się zawalić).
Kolejną ważną przeszkodę będzie stanowić fakt, że w budownictwie socjalistycznym przeważnie używano kiepskiej jakości prefabrykatów. Na dodatek, powszechną praktyką było zakotwiczanie ościeżnic w płycie już w samej fazie produkcji płyty. Oznacza to, że taka ościeżnica nie jest po prostu wmontowana w płytę, jest ona raczej z nią zespolona. Oczywiście, znacznie utrudnia to demontaż takich ościeżnic. Najczęściej trzeba je po prostu wykuwać z płyty.
Niestety, takie rozwiązanie przeważnie powoduje spore uszkodzenie płyty, które następnie trzeba naprawić. Drugim rozwiązaniem jest tak wycinanie ościeżnicy na mokro. Problem w tym, że przeprowadzenia takiego zabiegu trzeba dysponować zarówno specjalistycznym sprzętem, jak i naprawdę dużymi kwalifikacjami. Zwykła ekipa budowlana nie podoła więc temu zadaniu. Jedynym wyjściem jest zatrudnienie specjalistycznej firmy, co rzecz jasna pociąga za sobą spore koszty.
O czym jeszcze należy pamiętać
Oczywiście, jeśli już decydujemy się na wymianę drzwi i okien, powinniśmy kupować tylko i wyłącznie produkty cechujące się naprawdę wysoką jakością oraz pochodzące od sprawdzonego, renomowanego producenta, produkty takie, jak na przykład okna i drzwi z Białegostoku.
Kolejnym faktem, o którym warto wiedzieć jest to, że do wykonywania prac związanych z demontażem starych drzwi, okien czy ościeżnic warto zatrudnić firmę autoryzowaną przez producenta drzwi czy okien. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać gwarancję nie tylko na same drzwi albo okna, ale również na ich montaż.