Piękne dłonie w czterech krokach

Piękne dłonie w czterech krokach

Nasze dłonie mają niełatwy żywot. Pozostając niemal w ciągłym ruchu, wystawione są na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury czy detergenty. Na domiar złego skóra na rękach jest praktycznie pozbawiona ochronnej warstwy hydrolipidowej. Wszystko to sprawia, że dłonie są podatne na wysuszenie, podrażnienia, szybko też pojawiają się na nich oznaki starzenia.

Jak prawidłowo dbać o skórę na rękach, by długo wyglądała zdrowo i młodo? 

Pielęgnacja dłoni zaczyna się od… rękawiczek

Chcąc zapobiec negatywnym skutkom ekspozycji dłoni na rozmaite czynniki zewnętrzne, warto pamiętać o prostym akcesorium, jakim są rękawiczki. Mechaniczna ochrona rąk bywa przez wiele osób pomijana, podczas gdy jest to niezawodny, a przy tym tani sposób na uniknięcie podrażnień, reakcji alergicznych czy przesuszenia skóry.

  • Rękawiczki zimowe. Mróz i gwałtowne zmiany temperatury to jedna z przyczyn nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak pierzchnięcie, łuszczenie się, a nawet pękanie skóry rąk. Aby im zapobiec, nie wolno zapominać o noszeniu rękawiczek w chłodne dni. Osłona dłoni powinna być wykonana z naturalnych materiałów i być w odpowiednim rozmiarze, aby nie zaburzała prawidłowego krążenia.
  • Rękawiczki do prac domowych. Dłoniom szkodzi zbyt długie moczenie ich w wodzie, środki czystości (szczególnie te oparte na silnych detergentach), a nawet kurz. Używanie lateksowych bądź nitrylowych rękawic podczas sprzątania pomoże w znacznym stopniu zredukować niekorzystne działanie na skórę wody i drażniących chemikaliów.

Jeden krem do rąk to za mało

Półki w drogeriach wprost uginają się od rozmaitych kremów do rąk, często trudno zdecydować się na coś dla siebie. Znajdziemy produkty do skóry podrażnionej, bardzo suchej, odwodnionej, dojrzałej czy wymagającej regeneracji. Jak wybrać ten właściwy, który zapewni naszym dłoniom to, czego najbardziej potrzebują? Warto zwrócić uwagę na skład.

  • Mocznik to najważniejszy składnik kosmetyków do skóry bardzo suchej. Ma właściwości silnie nawilżające i pomaga zatrzymywać wilgoć w naskórku. Ponieważ wykazuje również działanie lekko złuszczające, poprawia kondycję skóry mocno zrogowaciałej, szorstkiej. 
  • Oleje, będące naturalnymi emolientami, przede wszystkim nawilżają i zmiękczają naskórek. W kremach do rąk są wykorzystywane najczęściej olej jojoba, migdałowy, z awokado, a także masło shea (nazywane też karité). Masło shea wykazuje szczególnie korzystne działanie na suchą skórę — odżywiając, regenerując, natłuszczając i wzmacniając naturalną barierę ochronną. Na dłonie podrażnione w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce warto nakładać krem do rąk zawierający olej babassu, zaś do skóry dojrzałej doskonale sprawdzi się kosmetyk z dodatkiem masła cupuacu.
  • Kolejnym składnikiem, na który dobrze jest zwrócić uwagę w przypadku dojrzałej skóry dłoni, jest witamina C. Krem do rąk z jej dodatkiem rozjaśni przebarwienia, delikatnie spłyci zmarszczki i ujędrni naskórek
  • Ceramidy są szczególnie potrzebne skórze przesuszonej i z oznakami starzenia. Wzmacniają i uszczelniają jej zewnętrzną warstwę, zapobiegając utracie wody, zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i koją podrażnienia. 

Wybierając krem do rąk dla siebie, warto pamiętać, że dla prawidłowej pielęgnacji nie wystarczy jedna tubka. Ideałem byłoby nakładanie produktu po każdym umyciu dłoni, często jest to jednak niewykonalne. Należy więc starać się aplikować kosmetyk przynajmniej 2-3 razy dziennie. Dobrze zaopatrzyć się w kilka  opakowań kremu. Jedno należy trzymać przy łóżku i nie zapominać o smarowaniu rąk codziennie przed spaniem. Drugą tubkę warto mieć w łazience, trzecią zaś — nosić przy sobie w torebce. To pomoże nam pamiętać o aplikowaniu kosmetyku częściej niż raz w ciągu dnia.

Domowe SPA dla dłoni

Chcąc mieć naprawdę piękne, zadbane dłonie, dobrze jest wygospodarować godzinę w tygodniu na bardziej intensywną pielęgnację. Nie musi to być wizyta w gabinecie kosmetycznym; proste zabiegi upiększające możemy przeprowadzić w domowym zaciszu. Jak powinno wyglądać takie SPA?

  1. Zaczynamy od złuszczania. Można zaopatrzyć się w specjalny scrub do dłoni, w zupełności wystarczy jednak mieszanka produktów, które znajdziemy w kuchni. Oliwę z oliwek lub olej kokosowy mieszamy z łyżką cukru albo zmielonej kawy. Takim peelingiem masujemy dłonie przez kilka minut, następnie spłukujemy letnią wodą.
  2. Jako drugi krok można wykonać pielęgnującą kąpiel. W misce przygotowujemy ciepłą (nie gorącą!) wodę z dodatkiem naparu z siemienia lnianego lub płatków owsianych. Warto dodać do niej także wybrany olej oraz miód. Zanurzamy dłonie na 10-15 minut. Pomoże to odżywić, zmiękczyć i zregenerować popękany naskórek, ukoi też podrażnienia.
  3. Po starannym osuszeniu rąk należy nałożyć grubą warstwę odżywczego kremu lub specjalnej maski. Aby drogocenne składniki lepiej się wchłaniały, można włożyć bawełniane rękawiczki. Jeżeli SPA wykonujemy wieczorem, warto zostawić je na całą noc. Rano dłonie będą mięciutkie i gładkie. 

Pielęgnacja paznokci, czyli kropka nad i

Najbardziej zadbane i miłe w dotyku dłonie nie wzbudzą zachwytu, jeśli dodatkiem do nich będą połamane, wysuszone, rozdwajające się paznokcie. Choć część osób stara się ukryć tego typu niedoskonałości pod kolorową emalią, lepiej rozwiązać problem u podstaw. Prawidłowa pielęgnacja paznokci nie jest trudna ani czasochłonna, pozwala za to cieszyć się pięknymi dłońmi nawet wówczas, gdy nie mamy czasu nałożyć lakieru. 

Podstawowy manicure wykonujemy raz w tygodniu, można połączyć go z zabiegiem SPA. Trzeba jedynie pamiętać, by skracanie i piłowanie płytek przeprowadzać przed moczeniem rąk. Zmiękczone w wodzie łatwiej ulegają bowiem uszkodzeniom. Zadbane paznokcie powinny być przede wszystkim schludne i czyste. Jeśli malujemy je zwykłym lakierem (a nie np. hybrydowym), zaczynamy od zmycia go — najlepiej zmywaczem bez acetonu. Kolejny krok to ewentualne skrócenie, a także nadanie kształtu i usunięcie nierównych krawędzi. Wiele osób wciąż jeszcze stosuje pilniki metalowe, zdecydowanie jednak należy się ich pozbyć. Płytki opracowujemy pilniczkiem szklanym bądź papierowym. Dopiero teraz wykonujemy kąpiel dłoni i peeling, po których odsunięcie skórek (tylko drewnianym patyczkiem!) będzie proste i szybkie. Na koniec można oczywiście nałożyć lakier do paznokci, trzeba jedynie odczekać, aż ręce dobrze wyschną, a przed malowaniem odtłuścić płytki dedykowanym preparatem (lepiej nie używać do tego celu zmywacza). 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij