Jak dobrze dobrać odzież sportową do rodzaju treningu i ćwiczeń?

Prawidłowo dobrany strój zapewnia komfort, wsparcie i jednocześnie jest gwarancją udanego treningu. Każda dyscyplina wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i innych ubrań. W jakie buty powinien zaopatrzyć się biegacz? Co wyróżnia strój przeznaczony na siłownię? Czy warto zainwestować w profesjonalne legginsy do jogi i pilatesu? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej na temat rodzajów odzieży sportowej!

Odzież sportowa – na co zwrócić uwagę?

W przypadku ubrań sportowych najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. Komplementując strój do aktywności fizycznej, weź pod uwagę poniższe czynniki:

  • rodzaj treningu;

  • warunki atmosferyczne (jeśli ćwiczysz na zewnątrz);

  • materiał (powinien być oddychający);

  • dodatkowe akcesoria (np. ochraniacze i kask do jazdy na rowerze).

Kobiety i mężczyźni mają inne potrzeby, więc strój będzie się różnił przede wszystkim pod względem dodatkowych elementów, takich jak stanik sportowy. Pamiętaj również o indywidualnych preferencjach i własnej wygodzie – to Ty musisz się czuć dobrze i komfortowo w trakcie wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Strój i buty do biegania

Jeśli biegasz na zewnątrz, należy wziąć pod uwagę zmiany temperatur i pogody. Latem Twój strój może składać się z krótkich spodenek i koszulki z oddychającego materiału. Zimą jest trudniej – w końcu ubrania powinny być lekkie, ale jednocześnie zapewniać właściwą temperaturę. Warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną oraz ocieplaną kurtkę (najlepiej przeciwdeszczową). Buty również należy dopasować do warunków atmosferycznych (jednym z popularniejszych, nieprzemakalnych materiałów jest goretex), a także rodzaju podłoża (trailowe do biegania w terenie). W chłodne dni może przydać Ci się również czapka lub opaska, która będzie chronić przed zimnem, a latem – okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. W celach bezpieczeństwa dobrze, aby strój zawierał odblaskowe elementy.

SPRAWDŹ:  Najmodniejsze torebki skórzane sezonu - must-have w szafie każdej fashionistki

Ubrania do treningu na siłowni

Stroje do fitnessu to bardzo uniwersalne zestawy, które mogą sprawdzić się przy różnego rodzaju aktywności fizycznej. Podstawowym elementem garderoby jest dopasowana, wykonana z oddychającego, syntetycznego materiału (np. poliester, elastan) koszulka, która nie będzie krępować ruchów podczas ćwiczeń na maszynach. W zależności od własnych potrzeb możesz zdecydować się na długi lub krótki rękaw. Bawełniane dresy lepiej zastąpić szortami, a w przypadku kobiet – m.in. legginsami. Obuwie powinno mieć antypoślizgową podeszwę i zapewniać dodatkową amortyzację, co zmniejszy ryzyko pojawienia się kontuzji. Przy podnoszeniu ciężarów pomocne okażą się rękawiczki, które zapobiegną pojawieniu się otarć i odcisków. Osoby, które intensywnie trenują, powinny zastanowić się nad odzieżą kompresyjną, która poprawia przepływ krwi, przyspiesza regenerację i wspomaga stawy.

Legginsy do jogi i pilatesu

Zarówno w jodze, jak i pilatesie wymaga się solidnego stroju. Ubrania powinny w pełni przylegać do ciała, aby nie krępować ruchów i ułatwić poprawne wykonanie danego ćwiczenia. Dla kobiet bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego stanika sportowego, który pozwoli zachować prawidłową postawę. Kolejną warstwę stanowi koszulka – warto wybrać top bez rękawów. Legginsy do jogi i pilatesu mogą mieć różne długości (najpopularniejsze modele to ¾ i ⅞). Przy wyborze stroju ważniejsze jest jednak uwzględnienie obecności elastycznych szwów i wzmocnionego krocza, które zapewniają komfort i odporność na uszkodzenia w trakcie ćwiczeń. Na zestaw dla mężczyzn składa zwykła koszulka treningowa, krótkie szorty lub spodnie dresowe. Ubrania panów nie muszą być maksymalnie przylegające, ale jednocześnie nie mogą się plątać i utrudniać ruchu. Idealny uzupełnieniem stroju treningowego (bez względu na płeć) jest luźna bluza, niezbędna w trakcie relaksacji.

Marta Wiśniewska

Marta Wiśniewska

Specjalistka ds. urody z bogatym doświadczeniem w pracy dla renomowanych magazynów lifestyle'owych. Pasjonuje się naturalnymi metodami pielęgnacji i makijażu. W swoich tekstach łączy wiedzę ekspercką z przystępnym językiem, co czyni je atrakcyjnymi dla szerokiego grona odbiorców.

Artykuły: 117

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *