Sypialnia w stylu boho – jak urządzić?

Początki stylu boho sięgają czasów tuż po rewolucji francuskiej, kiedy to zubożali artyści zaczęli otaczać się tym, co na tamte czasy uznawano za niemodne, a było łatwo dostępne. Wciąż kluczową kwestią była dla nich twórczość, kreatywność i swoboda. Życie zmusiło do prostoty życia, a ich styl daleki był od przepychu. Sprawdź i dowiedz się, czym wyróżnia się sypialnia w stylu boho i jak zaaranżować ten styl we własnej sypialni!

Styl boho – czym się wyróżnia?

Dziś boho odpowiada bardziej współczesnym czasom i choć odwołuje się do naturalności i kultury etnicznej, pozostawia wciąż miejsce na wygodę życia. Wykorzystuje także elementy ręcznie robione, które w dobie globalizmu i powielania, mogą zaskakiwać swoją wysoką wartością. Mimo wszystko nawet z niewielkim budżetem łatwo stworzyć wnętrze w stylu boho, gdyż możemy sięgać po wiele elementów, które oferuje nam sama natura, a nawet szukać perełek z drugiej ręki na targowiskach. Urządzając takie wnętrze, zyskuje się świetną okazję do samodzielnego stworzenia bardzo indywidualnych przedmiotów i dekoracji handmade.

Sypialnia w stylu boho – jakie materiały wybrać?

Sypialnia w stylu boho powinna być jasna i przytulna. To przede wszystkim wygodne łóżko pełne naturalnych tekstyliów, takich jak pościele, poduszki, narzuty, koce, a obok dywaniki, a nawet sznurkowe ozdoby na ścianach. Warto sięgać po takie materiały jak len, bawełna i wełna. Przy większym budżecie łóżko oraz inne meble powinny być wykonane z naturalnego litego drewna, przy mniejszym można sobie pozwolić na imitację, jednak lepiej unikać lakierów o wysokim połysku, czy zupełnie płaskich laminatów.

Boho lubi surowość materiałów, wyraźne tekstury, proste wzory. W łóżkach sypialnianych w stylu boho dużym polem do popisu pozostaje zagłówek, którego forma może przybierać bardzo ciekawe formy. Rzadko trafiają się tapicerowane, są to raczej plecione ratanowe lub wiklinowe wezgłowia, a także deski wyglądające na stare drewno.

Poza typowymi sypialnianymi meblami, w zależności od wielkości pomieszczenia, można wstawiać dodatkowo plecione parawany, długie ławki przed łóżkiem, różnego rodzaju skrzynie, miękkie pufy ze sznurowymi zdobieniami, lustra w surowych ramach, a mały kącik z fotelem, huśtawką lub toaletka, także powinny mieć podobny naturalistyczny charakter.

Jakie dodatki do sypialni w stylu boho?

Choć styl boho w sypialni cechuje się wyraźną prostotą, nie jest jednak minimalistyczny. Sypialnia boho powinna być wypełniona dodatkami. Tu pamiątki z dalekich podróży można wyeksponować nawet na ścianach, a rośliny nie będą przeszkadzać, choćby było ich dość dużo. W przypadku roślin zielonych, ich kolor wyraźnie ożywi wnętrze, a także pomoże zrelaksować się po ciężkim dniu.

Dobry wybór to rośliny palmowe i tropikalne. Jednak to nie wszystko, bo wybór może paść również na rośliny suszone w szklanych lub glinianych naczyniach, np. trawy tworzące puszyste pióropusze, kwiaty bawełny, bezlistne gałązki, czy eukaliptus. Inne pasujące dodatki, to z pewnością wiszące makramy, koszyki z naturalnych materiałów, nie tylko wiklinowych, ale też z trawy morskiej lub liści hiacynta. Wspomniane już wcześniej tekstylia, a także inne dodatki uzupełniać mogą liczne frędzle lub skórzane paski.

Jakie kolory do sypialni w stylu boho?

Boho to nie tylko mdłe biele i beże. Choć te często dominują, aranżację warto uzupełnić bardziej wyrazistymi kolorami. W tym przypadku wystarczy wyobrazić sobie bogate kolory orientalnych przypraw, przypomnieć sobie barwę cegły suszonej w ostrym afrykańskim słońcu, albo nasycone kolory czerwieni i pomarańczy w ręcznie tkanych dywanach.

Dobrym wyborem będzie także głęboka zieleń, odcienie purpury oraz barwy od turkusów do błękitów. Nie wszystko musi być jednolite kolorystycznie! Swobodnie można mieszać wzory i tekstury, by osiągnąć efekt naturalnej egzotyki. W przypadku tego stylu więcej znaczy więcej.

Boho to styl dla tych, którzy chcą się urządzić po swojemu, kochają oryginalność i swobodę w aranżacji wnętrz. Nie lubią sztywno narzuconych zasad i preferują niesztampowe rozwiązania. Czy to również Twój styl?

Marta Wiśniewska

Marta Wiśniewska

Specjalistka ds. urody z bogatym doświadczeniem w pracy dla renomowanych magazynów lifestyle'owych. Pasjonuje się naturalnymi metodami pielęgnacji i makijażu. W swoich tekstach łączy wiedzę ekspercką z przystępnym językiem, co czyni je atrakcyjnymi dla szerokiego grona odbiorców.

Artykuły: 111

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *