Odżywka do włosów sprzymierzeńcem w codziennej pielęgnacji

Włosy potrzebują odżywiania wielostronnego, dlatego w rutynie pielęgnacyjnej należy postawić na wybór trzech różnych produktów tego rodzaju i stosować je zamiennie dla zachowania optymalnych efektów.

Przywiązywanie się do jednego preparatu może być zbawienne na początku stosowania, ale po czasie może już nie służyć włosom tak efektywnie jak wcześniej. Pasma wymagają zróżnicowanych składników odżywczych, dlatego jedna odżywka nie jest w stanie im tego zapewnić.

Czy odżywka do włosów jest potrzebna?

Wbrew pozorom stosowanie wyłącznie maski czy serum na końcówki wcale nie zapewni doskonałych efektów, a może wręcz zadziałać na szkodę naszych włosów. W pielęgnacji ważny jest umiar – i tu z pomocą przychodzą nam właśnie odżywki, które nie mają tak bogatego składu jak maski, ale za to pielęgnują włos bez jego obciążania i przesycenia.

Kompleksowo zadbamy o włosy, jeśli używamy odżywek po każdym myciu, a masek średnio raz, dwa razy w tygodniu, przy codziennej częstotliwości mycia. Jeśli wystarcza nam oczyszczanie włosów co drugi, trzeci dzień, wówczas maskę nakładamy nieco rzadziej, ale nie zapominamy o odżywce. 

odżywka do włosów

Porowatość włosa – o co chodzi?

Najlepiej dopasować produkt do porowatości włosów, czyli poziomu rozchylenia łusek włosa. Niskoporowate kosmyki są gładkie i dociążone, średnioporowate mają tendencję do puszenia, ale łatwo się stylizują, zaś wysokoporowate są suche, łamliwe i pozbawione blasku.

Należy również pamiętać, że porowatość włosa zmienia się wraz ze stosowaną pielęgnacją czy stylizacją fryzury. Dlatego nie warto przywiązywać się do jednej odżywki, bo wraz ze zmianą struktury włosa, produkt przestanie nam służyć. Lepiej przetestować kilka rodzajów i trzymać się swoich typów w zależności od tego, w jakiej kondycji aktualnie znajdują się nasze włosy.

Wysokoporowate kosmyki to najczęściej efekt  farbowania, rozjaśniania, czy agresywnego suszenia suszarką. Należy wówczas “uspokoić” ich strukturę odpowiednio dobraną i konsekwentnie stosowaną odżywką, by stały się średnioporowate, a z czasem nawet niskoporowate.

Pamiętać jeszcze trzeba o nienarażaniu włosów na mechaniczne uszkodzenia – koniecznie czesać szczotką z miękkim, naturalnym włosiem, włosy spinać w luźny koczek lub warkocz do snu, absolutnie nie kłaść się z mokrymi kosmykami i używać delikatnej poszewki, najlepiej jedwabnej. 

Pielęgnacja PEH

Drugim ważnym kryterium w procesie pielęgnacji jest kompleksowe zapewnienie włosom odpowiednich składników odżywczych – protein, emolientów i humektantów. Te pierwsze zapewniają doskonałe wygładzenie i zamknięcie łuski włosa.

Można je stosować średnio co 5 myć, ponieważ łatwo z nimi przesadzić i “przeproteinować” włos, co spowoduje odwrotny efekt – puszenie się włosów, szorstkość, problemy z rozczesywaniem i stylizacją.

Emolienty, to składniki powlekające, tworzące powłokę ochronną, zmiękczają włos i chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz stylizacją z użyciem prostownicy czy lokówki. Można z powodzeniem nakładać je codziennie, zawsze od linii brody, nie nasady, aby nie obciążyć pasm i nie sprawić, że staną się przyklapnięte i bez objętości.  

Nadmiar emolientów skutkuje sklejaniem włosów w strączki, co jest charakterystyczne dla nieświeżych i przetłuszczonych włosów. Humektanty to substancje, które wiążą cząsteczki wody sprawiając, że włos jest lśniący i pełen blasku.

Działają w parze z emolientami, które nie pozwalają odparować związanym przez humektanty cząsteczkom wody. I w tym przypadku nadmiar nie jest wskazany, bo przyniesie efekt odwrotny od oczekiwanego i włosy mogą być przeciążone albo splątane. 

Metody nakładania odżywki

Obecnie nakładanie odżywki do włosów wyłącznie po umyciu skóry głowy i odczekanie zalecanych przez producenta minut to już przeszłość. Aktualnie odżywkę nakłada się na kilka sposobów, a techniki te określa się następująco:

OMO, czyli odżywka – mycie – odżywka

Najpierw na zwilżone włosy nakładamy odżywkę na kilka minut, następnie myjemy dokładnie skalp, pozwalając spływającej pianie na umycie reszty włosów i potem ponownie nakładamy odżywkę o innych właściwościach, zmywając ją po kilkunastu minutach.

MOO, czyli mycie – odżywka – odżywka

Tutaj schemat rozpoczynamy od umycia głowy, bez tarcia włosów i szarpania. Następnie nakładamy odżywkę, np. proteinową, odczekujemy 10-15 minut, spłukujemy i zamykamy pielęgnację odżywka emolientową, którą zmywamy po kilku minutach.

MMOO, czyli mycie – mycie – odżywka – odżywka

Kolejność pielęgnacji rozpoczynamy od umycia włosów peelingiem do skóry głowy i dokładnym wymasowaniem skalpu oraz spłukaniem. Następnie nakładamy delikatny szampon i ponownie masujemy nim skórę głowy, co pozwoli na dokładne wypłukanie pozostałości drobinek peelingu.  

Dalszy proces przebiega jak przy schemacie MOO – pozostaje wybór dwóch odżywek z innym składem, by uzupełnić pielęgnację zróżnicowanymi substancjami odżywczymi. Dobre odżywki do włosów znajdziesz tutaj.

Anna Kowalczyk

Anna Kowalczyk

Stylistka z międzynarodowym doświadczeniem, współpracująca z czołowymi domami mody. Jej kreatywne podejście do stylizacji inspiruje czytelników do eksperymentowania z własnym wizerunkiem. W swoich artykułach dzieli się praktycznymi wskazówkami i trendami ze świata mody.

Artykuły: 102

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *