Po czym poznać, że związek przeżywa kryzys?

Zastanawiasz się, czy Wasz związek przechodzi kryzys? Mniej rozmawiacie, kłócicie się i seks nie jest taki, jak kiedyś? To zrozumiałe, że relacja zmienia się w czasie, przeżywa się lepsze i gorsze chwile. Jednak bywają momenty, gdy zapala się czerwona lampka. Pojawia się pytanie: Czy, aby na pewno wszystko jest w porządku? Dowiedz się, po czym poznać, że związek znajduje się na zakręcie, i co możesz z tym zrobić.

Co powoduje kryzys w związku?

Okres zakochania u dwojga ludzi bywa intensywnym i bardzo emocjonującym czasem, kiedy nie widzą poza sobą nikogo innego. Miłość jest wtedy obezwładniająca, a partnerzy stają się dla siebie całym światem. Jednak związek przechodzi przez różne fazy. Wspomniany stan zakochania – pełen namiętności i szalonej burzy hormonów – przeradza się w bardziej stabilną więź, opartą na zaangażowaniu, intymności, wspólnych planach i zobowiązaniach.

Bywa, że w związku – wraz ze zmianami, jakie przeżywa para – pojawia się kryzys. Może on wystąpić w odpowiedzi na takie wydarzenia, jak np. przeprowadzka do nowego domu czy narodziny dziecka. A także ze względu na wewnętrzną przemianę jednej z osób w parze. Stres, napięcie czy różne życiowe trudności związane z finansami, pracą czy zdrowiem, również mogą być powodem tego, że w związku dzieje się źle. Kryzys może się też pojawić w wyniku lepszego poznania siebie nawzajem. Kiedy zaczyna się dostrzegać, że partner nie sprząta po śniadaniu ze stołu, a partnerka spóźnia się na każde umówione spotkanie, pojawia się przekonanie, że bliska osoba nie jest ideałem i ma wiele wad. A te z kolei czasami są bardzo trudne do przyjęcia.

Im bardziej będziecie się różnić między sobą w wyznawanych wartościach, tym bardziej zróżnicowane będzie wzajemne podejście do życia. Na przykład jeden z partnerów jest domatorem i uwielbia spędzać wieczory w domu. Natomiast druga osoba chętnie wybrałaby się co drugi dzień do klubu, teatru czy na spotkanie ze znajomymi. Efekt? Może dochodzić do spięć. Im więcej jest wspólnych zainteresowań, a osoby w związku lubią spędzać czas w podobny sposób i łączą ich zbliżone cele, tym łatwiej się dogadać.

Czasami para ma prawo przechodzić trudne dni, ale tylko wówczas, gdy jest to chwilowe i spowodowane konkretną sytuacją. Jednak, jeśli pewne zachowania i emocje nawarstwiają się i powtarzają, możliwe, że związek dopadł kryzys. Co powinno zwrócić Waszą uwagę? Jakie są oznaki kryzysu w związku?

Unikanie rozmów i bliskości

Do tej pory rozmawialiście ze sobą chętnie na różne tematy, okazywaliście sobie troskę i bliskość poprzez przytulenie, pocałunek na dzień dobry, miłe słowa – a od jakiegoś czasu tego brakuje? To może oznaczać, że dzieje się coś niedobrego.

Rozmowa jest jednym z fundamentów dobrego związku. Słuchanie siebie nawzajem i wzajemne odpowiadanie na swoje potrzeby pomaga przezwyciężyć codzienne trudności. Kiedy zaczyna tego brakować, jest to sygnał, że partnerzy obwiniają się wzajemnie lub ich uwagę absorbuje coś niezwiązanego ze związkiem.

Spadek aktywności seksualnej

Niektóre pary traktują seks jako dodatek do swojej relacji, inne uważają go za jedną z najważniejszych wspólnych aktywności.

Jeśli od początku odgrywa on ważną rolę, a nagle jeden z partnerów często nie ma ochoty na seks, wymawia się różnymi dolegliwościami lub zmęczeniem, to warto zastanowić się, co się dzieje i o tym porozmawiać.

Bardzo częste kłótnie lub ciche dni

To właśnie z kłótniami często utożsamia się kryzysy w związku. Ale kłótnia kłótni nie równa. Ostra wymiana zdań, różnice i dyskusja na określony temat, to coś normalnego w każdej relacji.

Partnerzy mogą mieć różne zdanie na dany temat lub nawet próbować przesunąć granicę w wielu obszarach. Jednak, gdy kłótnie są nagminne, a dominującymi emocjami w związku są złość i rozczarowanie, to warto przyjrzeć się sytuacji. Innymi objawami, które powinny wzbudzić niepokój, są: wzajemne ignorowanie się, milczenie pełne wyrzutów i brak rozmowy oraz sytuacje, kiedy para ewidentnie ma do siebie pretensje.

Krytyczne uwagi, brak wsparcia

Ciągłe krytykowanie jednej ze stron, obwinianie jej, podkreślanie jedynie negatywnych stron, jest bardzo głębokim objawem kryzysu. Szczególnie jeśli do tej pory para żyła w miarę harmonijnie.

Brak wsparcia w ważnych momentach życiowych czy nieudzielanie pomocy, kiedy jedna z osób tego potrzebuje, również powinna frapować partnerów.

Brak szacunku i akceptacji

Podważanie zdania osoby w parze, wyśmiewanie jej przy innych osobach, nieokazywanie szacunku – to bardzo bolesne zachowania, które świadczą o tym, że związek przeżywa kryzys lub jedna osoba z pary przejawia toksyczne zachowania.

Brak akceptacji i umniejszanie wartości drugiej osoby zawsze powinny zapalić w głowie czerwoną lampkę. Takie działania to często o jeden krok od przemocy psychicznej, a nawet fizycznej.

Zdrada

Bardzo wymownym objawem kryzysu w związku jest zdrada jednego z partnerów. Jeśli jedna z osób zainteresowała się kimś innym, to znak, że relacja nie jest taką, jaką chciałyby mieć dwie osoby.

Późniejsze powroty z pracy, dziwne telefony, SMS-y do późna, niejednoznaczne e-maile, zmiana zachowania partnera – powinny bardzo mocno zastanawiać, bo możliwe, że partner/partnerka zainteresował się nową osobą.

Jak poradzić sobie z kryzysem w związku?

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z kryzysem jest rozmowa z partnerem. Powiedzenie o swoich obserwacjach, emocjach, potrzebach, zapytanie o perspektywę drugiej osoby. Pomaga to oczyścić atmosferę i przygotować pole do szukania rozwiązań, które przyniosą poprawę w relacji.

Kiedy widzisz, że w Waszej bliskiej relacji nie dzieje się dobrze, warto zadać sobie pytania: Co robię dla naszego związku?; Co mogłoby nam pomóc?; Co sprawi radość mojemu partnerowi/partnerce?

Dzięki takiej analizie, przyjrzeniu się własnemu zachowaniu, można znaleźć wiele różnych pomysłów na wzmocnienie relacji. Ponowne wdrożenie wspólnych aktywności i powrót do ulubionych zainteresowań może na nowo rozbudzić poczucie wspólnoty, zaangażowania i intymności. (Dowiedz się więcej jak naprawić związek)

Kiedy rozmowa, ani inne działania nie pomagają, a Ty dalej czujesz, że coś „nie gra” w relacji i chcesz to zmienić, dobrze jest pomyśleć o profesjonalnym wsparciu psychologicznym lub seksuologicznym w zakresie terapii dla par. Bardzo pomocnym wyjściem jest skorzystanie z platformy WeTalk, gdzie bez wychodzenia z domu możesz skonsultować obawy ze specjalistami, by następnie wspólnie z partnerem/partnerką poszukać najlepszej drogi porozumienia w związku. Bo o każdym problemie warto rozmawiać.

Anna Kowalczyk

Anna Kowalczyk

Stylistka z międzynarodowym doświadczeniem, współpracująca z czołowymi domami mody. Jej kreatywne podejście do stylizacji inspiruje czytelników do eksperymentowania z własnym wizerunkiem. W swoich artykułach dzieli się praktycznymi wskazówkami i trendami ze świata mody.

Artykuły: 102

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *