Niekiedy bywa, że mimo starannej pielęgnacji nasze zęby to jeden wielki problem estetyczny. Kłopotem jest ich: kolor, kształt, długość czy ogólny wygląd. Jeśli zależy nam na szybkiej korekcie, możemy sięgnąć po jedno z bardziej bezpiecznych i nieinwazyjnych rozwiązań, czyli zafundować sobie licówki na zęby. Jakie są ich rodzaje i ile to kosztuje? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do ich zastosowania?
Czym są licówki stomatologiczne?
Licówki zębowe to rodzaj uzupełnienia protetycznego w postaci niezwykle cienkiej płytki, którą umieszcza się na przedniej części zęba. Zabieg najczęściej przebiega w dwóch fazach. Pierwsza obejmuje przygotowanie zęba, czyli zeszlifowanie szkliwa. Zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Drugi to przyklejenie licówki do zęba przy użyciu specjalnego kleju. Mocowanie licówki na zęby jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga użycia żadnego rodzaju znieczulenia.
Rodzaje licówek
Osoba decydująca się na takie rozwiązanie ma do wyboru 4 różne rodzaje licówek. Różnią się one materiałem wykonania, ale także trwałością. Różnica dotyczy także czasu, jaki jest potrzebny do wykonania samego zabiegu oraz ceną. Zazwyczaj o doborze materiału, z jakiego będzie wykonana licówka, decyduje stomatolog. Jednak sam pacjent też ma sporo do powiedzenia w tej kwestii i może dokonać wybory między poniższymi typami licówek.
Licówki porcelanowe
Są wykonane z półprzezroczystego materiału, który wyglądem jest najbardziej zbliżony do naturalnego szkliwa zębowego. Licówki porcelanowe są wysoce trwałe – mogą służyć nawet przez kilkanaście lat, a organizm świetnie na nie reaguje. Jest to jednocześnie najbardziej uniwersalne i najchętniej wybierane rozwiązanie przez pacjentów.
Licówki ceramiczne
Do ich wykonania używana jest ceramika skaleniowa, czyli utwardzona przez dwutlenek krzemu. To podnosi jej wytrzymałość oraz czyni ją odporną na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Licówki ceramiczne imitują naturalne zęby, a miejsce ich łączenia pozostaje niewidoczne. Cechują je: długa żywotność – do kilkunastu lat oraz wysoka odporność na ścieranie i przebarwienia. Ponadto ten rodzaj licówek zębowych wyróżnia wysokie bezpieczeństwo stosowania, gdyż nie wchodzą one w reakcje z tkankami zęba.
Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego posiada niestety kilka wad. Po pierwsze – ich założenie jest dość kosztowne. Po drugie – jeśli licówka ulegnie uszkodzeniu, nie da się jej naprawić. Konieczne jest założenie nowej, a to oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszta.
Licówki kompozytowe
Do ich wykonania używa się materiału identycznego, jak ten wykorzystywany do wypełniania ubytków zębowych. Ich sporą zaletą jest stosunkowo niska cena. Licówki kompozytowe odróżniają się od naturalnych zębów. Trudno się je czyści. Są dość podatne na przebarwienia i wymagają dodatkowych wizyt.
Ten rodzaj licówek cechuje też dość niska trwałość wynosząca kilka lat. Ponadto w dość nienaturalny sposób odbijają światło.
Licówki akrylowe
Wykonuje się je z masy akrylowej. Są tanie, co łączy się z szeregiem wad. Jedną z nich jest niska trwałość – licówki akrylowe mogą wytrzymać rok do dwóch lat. Są przy tym ciężkie i dość grube. Wyraźnie się odznaczają na tle zębów, co psuje cały efekt.
Licówki – przeciwwskazania
Mimo iż licówki zębowe to mało inwazyjny zabieg dający rewelacyjne efekty w krótkim czasie, to nie każdy kwalifikuje się do jego przeprowadzenia. Licówek nie można wykonać u pacjentów :
- cierpiących na poważne wady zgryzu;
- wykazujących skłonności do takich nawykowych czynności, jak obgryzanie paznokci czy długopisu;
- cierpiących na bruksizm (zgrzytanie zębami przez sen);
- posiadających bardzo krótkie zęby;
- których zęby zostały uszkodzone w znacznym stopniu.
Przeciwwskazania do założenia licówki na zęby stanowią również: paradontoza i próchnica.
Ile kosztują licówki?
Cena zależy ściśle od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane nasze licówki. Najniższa cena licówki to 60zł – jest to koszt jednej licówki akrylowej. Koszta pozostałych wahają się między 400zł – a 1800zł.
Najdroższa opcja to licówki pełnoceramiczne bez szlifowania – najtrwalsze i najwierniej imitujące szkliwo zębowe. Jeśli pacjent jest przekonany o tym, że ten zabieg podniesie jego komfort psychiczny oraz samoocenę, a jedyną barierę stanowi dla niego to ile kosztują licówki, może zawsze skorzystać ze specjalnego kredytu na usługi i zabiegi medyczne MediRaty.
Osoba zainteresowana taką usługą może złożyć wniosek przez telefon bądź też skorzystać z metody: „Kup teraz – zapłać później”. Pierwsze rozwiązanie umożliwia zaciągnięcie pożyczki na kwotę do 50.000zł z możliwością spłaty ratalnej (12, 24 lub 36 rat). Druga opcja obejmuje kwotę do 5.000zł i możliwa jest jedynie w wybranych placówkach obsługujących płatności PayPlus.