Ubezpieczenie działalności gospodarczej w zakresie odpowiedzialności cywilnej jest potrzebne dla każdego przedsiębiorstwa. Dzięki temu w razie poniesienia jakiejkolwiek szkody przez klientów lub kontrahentów, w ramach wybranego ubezpieczenia, odszkodowanie może zostać wypłacone przez ubezpieczyciela.
Przedsiębiorca stoi przed wyborem polisy i ewentualnych dodatków, którym w przypadku firmy transportowej może być ubezpieczenie ciągnika siodłowego w zakresie Assistance, Zielonej Karty, ubezpieczenia kluczyków i dokumentów, czy utraty zniżek.
Ubezpieczenie Assistance w firmie transportowej
Choć ubezpieczenie Assistance nie w każdym przypadku prowadzonej działalności jest konieczne, to w przypadku firmy transportowej świadczącej usługi międzynarodowe może być bardzo przydatne. Dlatego firma transportowa wykorzystująca popularne samochody ciężarowe z dołączaną naczepą, powinna wykupić takie ubezpieczenie ciągnika siodłowego.
Wykupywanie ubezpieczenia OC i AC z darmowym Assistance w pakiecie nie zawsze jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dlatego zawsze należy sprawdzić, co dokładnie ono obejmuje.
W przypadku firmy o zasięgu międzynarodowym zdecydowanie bardziej opłacalne będzie wykupienie Assistance w wersji rozszerzonej, która obejmuje również holowanie do kraju spoza granic Polski i nie zawsze jedynie w wyniku zdarzenia drogowego. Czasem bowiem Assistance może obejmować również zwyczajne awarie.
Zielona karta, jako dodatek do polisy
Firma, która prowadzi działalność międzynarodową i transport do krajów spoza strefy Unii Europejskiej zdecydowanie może rozważyć opcję dokupienia do polisy dodatku w postaci Zielonej karty.
Zielona karta jest gwarantem, że samochód został objęty ubezpieczeniem OC, w kraju, gdzie jest ono wymagane. Są kraje, gdzie w razie spowodowania kolizji konieczne jest posiadanie zielonej karty, jak np. na Ukrainie czy na Białorusi i nie jest honorowane jedynie OC.
Ubezpieczenie kluczyków i dokumentów – czy warto?
Są dodatki do ubezpieczeń, które są w dużej mierze przeznaczone dla roztargnionych bądź osób które mają dużego pecha. Zgubienie kluczyków czy dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny bądź tablice rejestracyjne, nie jest błahą sprawą, zwłaszcza w przypadku firmy.
Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów wyrabiania nowych dokumentów, gdyż koszt operacji pokryje ubezpieczyciel. Zatem firma transportowa powinna dokupić taki dodatek np. do ubezpieczenia ciągnika siodłowego.
Ubezpieczenie utraty zniżek – zabezpiecz się przed ewentualną kolizją drogową
W ruchu drogowym obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Podobnie jest w firmie transportowej.
Dlatego do ubezpieczenia ciągnika siodłowego warto dokupić gwarancję nie utracenia zniżek w razie kolizji lub wypadku na drodze. Dzięki temu opłaty w kolejnym roku nie wzrosną z powodu szkody wyrządzonej na drodze.
Wszelkie dodatkowe koszty w działalności przedsiębiorstwa muszą być maksymalnie redukowane, podobnie jak ryzyko ich wystąpienia. Dlatego szczególnie w przypadku firmy transportowej ubezpieczenie utraty zniżek dokupione do ubezpieczenia ciągnika siodłowego jest bardzo dobrym pomysłem.
Nad taką opcją szczególnie powinni zastanowić się przedsiębiorcy, którzy używają samochodów w codziennej pracy, czyli firmy zatrudniające przedstawicieli handlowych, a także firmy taksówkarskie.
Ubezpieczenie NNW pracowników – niezbędny dodatek do OC przewoźnika
Każda firma, nie tylko transportowa, powinna zabezpieczyć się przed ewentualnymi wypadkami w czasie pracy i uszczerbkiem na zdrowiu pracowników. W tym celu konieczne jest wykupienie ubezpieczenia NNW dla wszystkich pracowników.
Wybór pakietu jest bardziej opłacalny, choć właściwie ten typ składki nie jest odczuwalny przez przedsiębiorców, gdyż może być potrącany z wynagrodzenia pracownika, co w przypadku kierowców firm transportowych, jest całkowicie zrozumiałe, gdyż ryzyko zdarzenia drogowego w takiej pracy wzrasta.
Dlatego czy jest to dodatkowe ubezpieczenie całej floty czy pojedynczych pojazdów, jego wykupienie może się okazać bardzo potrzebne.
Z powyższych dodatków mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i prowadzące działalność gospodarczą. Ich wybór może znacząco ograniczyć poniesione koszty napraw czy odszkodowań, co dla firm ma duże znaczenie, gdyż może mieć duże znaczenie dla płynności finansowej. Koniec końców, mimo konieczności opłacania składki, może się okazać, że bilans zysków i strat będzie dodatni.