Jak zdrowo rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią

Jak zdrowo rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią?

Po okresie wyłącznego karmienia piersią przychodzi czas na rozszerzanie diety. Nie oznacza to jednak, że trzeba definitywnie wyłączyć z codziennego jadłospisu dziecka naturalny pokarm mamy. Jeżeli więc przymierzasz się do rozszerzania diety, sprawdź o czym musisz pamiętać.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłączne karmienie piersią powinno trwać do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Po tym okresie wcale nie trzeba odstawiać malucha od piersi –  jednak z zaznaczeniem, że dieta malucha musi zostać uzupełniona o inne produkty.

Dlaczego trzeba rozszerzać dietę niemowlęcia?

O ile podawanie mleka mamy do 6. miesiąca życia jest w stanie zaspokoić potrzeby organizmu dziecka na wszystkie składniki odżywcze, tak  w kolejnych miesiącach zapotrzebowanie na witaminy, minerały i inne substancje rośnie. To z kolei wymusza wprowadzenie nowych pokarmów – tak, aby maluch otrzymywał pozostałe składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ponadto rozszerzanie diety jest konieczne, aby przygotować dziecko do samodzielnego jedzenia w przyszłości oraz wyrobić w nim prawidłowe nawyki żywieniowe.

Zasady prawidłowego rozszerzania diety

Aby mieć pewność, że w okresie rozszerzania diety dziecko otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie będą kształtowane zdrowe nawyki, warto zastosować się do kilku poniższych wskazówek.

  • Mleko nadal podstawą żywieniową

Mleko matki powinno stanowić podstawę żywieniową dziecka nawet w momencie rozszerzania diety. Dlatego nie rezygnuj z karmienia piersią do ukończenia przez malucha 1. roku życia.

Specjaliści podkreślają, że w siódmym i ósmym miesiącu życia dziecka naturalny pokarm jest w stanie zaspokoić nawet 70 proc. zapotrzebowania żywieniowego. W dziewiątym i dziesiątym miesiącu mleko mamy zaspokaja ok. 55 proc. zapotrzebowania. Oznacza to, że podawane w ramach rozszerzania diety produkty spożywcze powinny raczej stanowić uzupełnienie. Tym bardziej, że „uczący się” układ pokarmowy nie będzie w stanie przyswoić wszystkich pozyskanych składników odżywczych.

  • Postępuj zgodnie z obowiązującym schematem żywieniowym

Wprowadzając do diety nowe produkty spożywcze, zapoznaj się z obowiązującym schematem żywienia niemowląt. Przygotowany przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, zawiera cenne wskazówki. Pomaga ustalić optymalną kolejność wprowadzania kolejnych produktów spożywczych – tak, by m.in. nie zaburzyć preferencji smakowych oraz wyrobić w maluchach nawyk sięgania po warzywa (a nie tylko po owoce).

  • Dobrze odczytuj potrzeby dziecka

Dzieci wykazują zróżnicowaną gotowość do poznawania nowych pokarmów. Jedne akceptują pierwsze łyżeczki marchewki czy ziemniaków w połowie piątego miesiąca, a inne kilka tygodni później.

Pamiętaj, aby wsłuchać się w sygnały dawane przez malucha. Nie można na siłę wprowadzać nowych pokarmów – szczególnie, jeśli dziecko niechętnie reaguje na podawane produkty. W takiej sytuacji trzeba odpuścić na moment, po to by za chwilę znów zaproponować np. łyżeczkę marchewki czy brokułów.

Joanna Kaczmarek

Joanna Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży modowej. Specjalizuje się w analizie trendów i doradztwie stylizacyjnym. Jej artykuły łączą fachową wiedzę z praktycznymi poradami dla czytelników.

Artykuły: 324

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *