Po okresie wyłącznego karmienia piersią przychodzi czas na rozszerzanie diety. Nie oznacza to jednak, że trzeba definitywnie wyłączyć z codziennego jadłospisu dziecka naturalny pokarm mamy. Jeżeli więc przymierzasz się do rozszerzania diety, sprawdź o czym musisz pamiętać.
Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłączne karmienie piersią powinno trwać do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Po tym okresie wcale nie trzeba odstawiać malucha od piersi – jednak z zaznaczeniem, że dieta malucha musi zostać uzupełniona o inne produkty.
Dlaczego trzeba rozszerzać dietę niemowlęcia?
O ile podawanie mleka mamy do 6. miesiąca życia jest w stanie zaspokoić potrzeby organizmu dziecka na wszystkie składniki odżywcze, tak w kolejnych miesiącach zapotrzebowanie na witaminy, minerały i inne substancje rośnie. To z kolei wymusza wprowadzenie nowych pokarmów – tak, aby maluch otrzymywał pozostałe składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ponadto rozszerzanie diety jest konieczne, aby przygotować dziecko do samodzielnego jedzenia w przyszłości oraz wyrobić w nim prawidłowe nawyki żywieniowe.
Zasady prawidłowego rozszerzania diety
Aby mieć pewność, że w okresie rozszerzania diety dziecko otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie będą kształtowane zdrowe nawyki, warto zastosować się do kilku poniższych wskazówek.
- Mleko nadal podstawą żywieniową
Mleko matki powinno stanowić podstawę żywieniową dziecka nawet w momencie rozszerzania diety. Dlatego nie rezygnuj z karmienia piersią do ukończenia przez malucha 1. roku życia.
Specjaliści podkreślają, że w siódmym i ósmym miesiącu życia dziecka naturalny pokarm jest w stanie zaspokoić nawet 70 proc. zapotrzebowania żywieniowego. W dziewiątym i dziesiątym miesiącu mleko mamy zaspokaja ok. 55 proc. zapotrzebowania. Oznacza to, że podawane w ramach rozszerzania diety produkty spożywcze powinny raczej stanowić uzupełnienie. Tym bardziej, że „uczący się” układ pokarmowy nie będzie w stanie przyswoić wszystkich pozyskanych składników odżywczych.
- Postępuj zgodnie z obowiązującym schematem żywieniowym
Wprowadzając do diety nowe produkty spożywcze, zapoznaj się z obowiązującym schematem żywienia niemowląt. Przygotowany przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, zawiera cenne wskazówki. Pomaga ustalić optymalną kolejność wprowadzania kolejnych produktów spożywczych – tak, by m.in. nie zaburzyć preferencji smakowych oraz wyrobić w maluchach nawyk sięgania po warzywa (a nie tylko po owoce).
- Dobrze odczytuj potrzeby dziecka
Dzieci wykazują zróżnicowaną gotowość do poznawania nowych pokarmów. Jedne akceptują pierwsze łyżeczki marchewki czy ziemniaków w połowie piątego miesiąca, a inne kilka tygodni później.
Pamiętaj, aby wsłuchać się w sygnały dawane przez malucha. Nie można na siłę wprowadzać nowych pokarmów – szczególnie, jeśli dziecko niechętnie reaguje na podawane produkty. W takiej sytuacji trzeba odpuścić na moment, po to by za chwilę znów zaproponować np. łyżeczkę marchewki czy brokułów.